sukkot - żydowski namiot

Święto namiotów w Krakowie

Święto Sukkot upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię z niewoli egipskiej do Ziemi Izraela, podczas której mieszkali w szałasach.

Widać tu szałas, namiot, po hebrajsku sukkot. Ten konkretny stoi obok czynnej krakowskiej synagogi (synagogi Kupa). Stoi tu ponieważ trwa siedmiodniowe święto Sukkot (zwykle wypada w październiku), upamiętniające czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię z niewoli egipskiej do Ziemi Izraela, podczas której mieszkali w szałasach. Zgodnie z tradycją taki szałas ma się stać dla Żyda drugim domem. Ma się to wyrażać przede wszystkim przez spożywanie tam posiłków, oraz jeśli klimat na to pozwala również przez nocowanie tam. Kobiety i dzieci zwolnione są z tego obowiązku, ale mogą też brać w tym udział.

Szałas symbolizuje opiekę Bożą, jaką Żydzi byli otoczeni podczas swojej wędrówki przez pustynię. Zasady jakie musi spełnić sukkot to przynajmniej trzy stabilne ściany i dach wykonany z roślin. Szałas musi stać pod gołym niebem, a przez dach powinno być widać gwiazdy.

Każdego poranka do szałasu zapraszani są też symbolicznie dostojni, honorowi goście : Abraham, Izaak, Jakub, Józef, Mojżesz, Aaron i Dawid.

W ostatnim dniu tych świąt jest uroczysty dzień upamiętniający otrzymanie od Boga Tory – czyli najważniejszej księgi dla judaizmu.

Nie wiem jak Was, ale mnie cieszy ten widok. Dla mnie oznacza, że ta religia odradza się w naszym mieście. Osobiście lubię ją zgłębiać, bo to z niej wywodzi się chrześcijaństwo. Poznając ją, poznaje podstawy naszej kultury i własnej religii.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😀

Ostatnie wpisy tego typu:

Zaułek Książąt Czartoryskich – co to za herby?

Nie ma okien na drugim piętrze? Jakie herby są na mostku pomiędzy budynkami muzeum? Ciekawostka i trochę wiedzy o zaułku ...
Czytaj Dalej

Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego.

Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego. Kolejny piękny pałac w Krakowie? Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego jest wyjątkowy ponieważ: ...
Czytaj Dalej

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *