Kurza Stopa (Noga)

Królewski zamek na Wawelu nie jest jednolity. Z bryły wystają różne elementy które są starsze niż główna bryła budynku. Najfajniejsza nazwa elementu to Kurza Stopa (albo Noga) . Podobno to ze względu na kształt ;)(tak w ogóle, to w internetowym słowniku slangu widnieje to określenie jako zamiennik do motyla noga ?).

Ten element o zabawnej nazwie powstał mniej więcej za czasów Kazimierza Wielkiego (dla przypomnienia – XIV wiek). Z zewnątrz powiedziałabym, że wygląda “gotycko” – te przypory na których stoi przypominają mi trochę gotyckie kościoły. Ale dopiero w środku można podziwiać szaleństwo sklepienia wspartego na filarze w centrum pomieszczenia. Dla zainteresowanych wpiszcie sobie w Google “zbrojownia wawel” powinna Wam wyskoczyć strona wystawy stałej, która jest we wnętrzu. UWAGA Wejście na wystawę “Skarbiec Koronny i Zbrojownia” w sezonie letnim w poniedziałki jest bezpłatne, czyli od kwietnia do października. Zimą nie polecam odwiedzać zamku w poniedziałki. Pozamykany.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Ostatnie wpisy tego rodzaju:

Feniks w Krakowie

Feniks w Krakowie? Jak to się stało, że jedna z największych firm ubezpieczeniowych w Europie działała w Krakowie? Miała pieniądze, ...

Stara Zajezdnia

Stara Zajezdnia - czy to właśnie ta hala jest najstarszą zachowaną zajezdnią tramwajową w Krakowie? Nie! Sytuacja jest o wiele ...

1 thought on “Kurza Stopa (Noga)”

  1. Kurza Noga i tzw. „Kurza stopka” to po pierwsze dwie różne części zamku, a po drugie nazwa „kurza stopka” dotyczy wykuszu w którym znajduje się Belwederek, i została wymyślona zaledwie 100 lat temu przez jednego z naukowców pracujących na Wawelu, więc nie jest oryginalnie zamierzona nazwa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *