Kurza Stopa (Noga)

Królewski zamek na Wawelu nie jest jednolity. Z bryły wystają różne elementy które są starsze niż główna bryła budynku. Najfajniejsza nazwa elementu to Kurza Stopa (albo Noga) . Podobno to ze względu na kształt ;)(tak w ogóle, to w internetowym słowniku slangu widnieje to określenie jako zamiennik do motyla noga ?).

Ten element o zabawnej nazwie powstał mniej więcej za czasów Kazimierza Wielkiego (dla przypomnienia – XIV wiek). Z zewnątrz powiedziałabym, że wygląda “gotycko” – te przypory na których stoi przypominają mi trochę gotyckie kościoły. Ale dopiero w środku można podziwiać szaleństwo sklepienia wspartego na filarze w centrum pomieszczenia. Dla zainteresowanych wpiszcie sobie w Google “zbrojownia wawel” powinna Wam wyskoczyć strona wystawy stałej, która jest we wnętrzu. UWAGA Wejście na wystawę “Skarbiec Koronny i Zbrojownia” w sezonie letnim w poniedziałki jest bezpłatne, czyli od kwietnia do października. Zimą nie polecam odwiedzać zamku w poniedziałki. Pozamykany.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Ostatnie wpisy tego rodzaju:

Rzeźnia miejska

Rzeźnia miejska

Rzeźnia miejska w Krakowie, czyli "Co to za czerwone budynki przy galerii handlowej"? ...
Czytaj Dalej
Cricoteka Kraków

Cricoteka – co tam było wcześniej?

Cricoteka - Co to za dziwaczny twór?Co to za budyneczek na dole? Dlaczego ma komin? Na czyją cześć wystawiono Cricotekę? ...
Czytaj Dalej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.