Kraków dla
nienasyconych


Kraków, jak zwykło się mawiać, “miasto królów polskich”. Niestety, Kraków tylko jeden, a miejsc i rzeczy do odkrycia w nim cała masa.
Jesteś szczęśliwcem, który odwiedza Kraków często pozwalając sobie na “degustowanie” naszego miasta?! A może jesteś mieszkańcem, który postanowił poznać Kraków od podszewki? Ta seria jest właśnie dla Ciebie! Podzieli z nami Kraków na zjadliwe kawałki i zwiedzaj z nami dogłębniej i dokładniej!

Nasze wycieczki
dla nienasyconych
Krakowem

Podzieliliśmy Kraków, na mniejsze, zjadliwe a zarazem doskonale smakujące kawałki.

Dwu godzinna wycieczka dla grupy do 20 osób kosztuje 200 zł.

Spis treści:

Wycieczki po Starym Mieście

Naszą pierwszą propozycją jest ta najbardziej popularna, ale także najważniejsza trasa, którą każdy odwiedzający Kraków powinien przejść chociaż raz w życiu! 

Droga Królewska – 2 godziny

Trasa: Barbakan – Brama Floriańska – ul. Floriańska – Rynek – Kościół Mariacki (z zewnątrz + ołtarz wewnątrz) – Collegium Maius – ul. Grodzka – ul. Kanonicza – Wawel “z dołu”

Czas trwania: do 2h

Opis:

Przygodę rozpoczynamy przy Barkananie, kiedyś nazywanym po prostu Rondlem. Poznamy historię Plant, murów miejskich oraz bramy Floriańskiej, o której uczą się w szkołach dzieci w całej Polsce (ciekawostką jest to, że przez tę bramę, prosto ulicą Floriańską, jeździły kiedyś tramwaje!). Przespacerujemy się jedną z najważniejszych ulic Krakowa – Floriańską, która doprowadzi nas do największego w średniowieczu europejskiego Rynku. Obowiązkowym punktem programu jest Kościół Mariacki wraz z dziełem mistrza Wita Stwosza – ołtarzem mariackim. Przechodząc Rynkiem dotrzemy do Collegium Maius, gdzie na dziedzińcu najstarszej polskiej uczelni poznamy techniki studiowania w średniowieczu. Wróćmy jednak na Drogę Królewską – przechodząc ulicami Grodzką i Kanoniczą zakończymy naszą wędrówkę u stóp Wawelu – siedziby królów aż do XVII. 

Cechy wyróżniające trasę: spacer tradycyjną Drogą Królewską w “przyspieszonym” tempie, poznanie samych “smaczków” i najważniejszych obiektów na trasie.

Dla każdego konesera Drogi Królewskiej przygotowaliśmy jej rozdzielenie na dwie wspaniałe wycieczki. Zgłębimy dokładnie temat Starego Miasta, poznając jego szczegółowszą historię pełną ciekawostek i zaskakujących faktów. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach obiekty (np. słynny Teatr im. Juliusza Słowackiego) a także wyciągać na wierzch sytuacje, o których nie mówi się na co dzień.

Północna część Starego Miasta – 2 godziny

Trasa: Plac Matejki – Barbakan – Brama Floriańska – Teatr Słowackiego – ul. Szpitalna – Mały Rynek – ul. Floriańska – Pl. Czartoryskich – ul. św. Jana – Rynek

Czas trwania: do 2h.

Opis:
Podczas tego spaceru skupimy się na części północnej historycznego Starego Miasta zahaczając o Kleparz – samodzielnie funkcjonujące miasto do końca XVIII wieku. Każdemu łaknącemu poznania więcej proponujemy nie poprzestawać na tej opcji i wybrać się na część drugą (najlepiej w niewielkim odstępie czasowym).

Południowa część Starego Miasta – 2 godziny

Trasa: Rynek – Dzielnica Uniwersytecka – Plac Wszystkich Świętych – Kościół franciszkanów – Kościół dominikanów – Pawilon Wyspiańskiego – ul. Grodzka- ul. Kanonicza

Czas trwania:  do 2 h

Opis:
Zwiedzanie południowego Starego Miasta jest kontynuacją spaceru po części północnej. Przesuwając się coraz bliżej siedziby królów – mowa oczywiście o Wzgórzu Wawelskim – odwiedzimy takie miejsca jak dziedziniec Collegium Maius, kościoły należące do sprowadzonych do Krakowa w XIII wieku zakonów dominikanów i franciszkanów a także przy odrobinie szczęścia nacieszymy oczy zjawiskowymi witrażami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego (w Pawilonie Wyspiańskiego rzecz jasna). Zwiedzanie zakończymy u stóp Wawelu, który (a jakże by inaczej) poleca się na osobną wycieczkę.

Wzgórze Wawelskie – ze zwiedzaniem Katedry Wawelskiej – 2 godziny

Obszar zwiedzania: Wzgórze Wawelskie, Katedra Wawelska, dziedziniec zamku, taras widokowy.

Czas trwania: do 2 h.

Z uwagi na jego rangę, jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Krakowie. W przeszłości spełniało szereg funkcji: siedziba władców, miejsce koronacji, nekropolia królów. Dziś obowiązkowy punkt na liście każdego turysty. Dlatego nie odstawaj od innych i wybierz się z nami na zwiedzanie tego przepełnionego historią miejsca!

Zwiedzanie muzeum „Rynek Podziemny” – do 2 godzin

Zwieńczeniem poznawania Starego Miasta będzie nasza wisienka na torcie! Mowa oczywiście o Rynku Podziemnym – muzeum znajdującym się ok. 4 m pod płytą Rynku Głównego. Temat ekspozycji nawiązuje do historii Krakowa, codziennego życia jego mieszkańców oraz szeroko pojętego handlu. Zwiedzanie jest podróżą w czasie – nagle z XXI wieku zostajemy rzuceni w późne średniowiecze i cofamy się coraz dalej i dalej aż dochodzimy do XI stulecia… Brzmi intrygująco? Zapewniamy, że na “brzmieniu” się nie kończy!

Wycieczki po Kazimierzu

Jak wiadomo, dzisiejszy Kraków to nie tylko Stare Miasto. Jedną z jego dzielnic jest Kazimierz – kiedyś tętniące życiem miasto, dziś jedna z dzielnic Krakowa. Proponujemy zwiedzanie tego urokliwego miejsca w dwóch wariantach.

Kazimierz żydowski – 2 godziny

Trasa: ul. Szeroka – Stara Synagoga – Skwer + Mykwa – Synagoga Nowa – ul. Lewkową pod Eden –  Synagoga Izaaka Jakubowicza – Synagoga Kupa – Tempel – Plac Nowy 

Czas trwania: do 2h

Historia tego miejsca, głównie znanego jako żydowska dzielnica Oppidum Judaeorum, pozwala nam poznać kulturę i tradycje społeczności żydowskiej. Cytując L. Treppa:

Wyjątkowość Żydów uwidocznia się już w chwili, gdy zadajemy sobie pytanie, kto to właściwie jest Żyd? Najłatwiej można go chyba zdefiniować jako człowieka, który sam siebie uważa za Żyda, ponieważ na dobre i złe czuje się związany z narodem żydowskim.”*

Ta wielowymiarowa trasa o charakterze lekcji w terenie da nam okazję do poznania tajemnicy religii żydowskiej nie tylko w teorii ale także w praktyce. Odwiedzając liczne miejsca, takie jak synagogi czy stary cmentarz, naszym oczom ukaże się spójna całość, która na długo pozostanie w pamięci każdego  biorącego udział w spacerze. Odpowiemy sobie na nurtujące niejednego pytania tj. Skąd wzięła się nazwa ulicy i synagogi Kupa? Dlaczego szabat odgrywa tak znaczącą rolę w społeczności Żydowskiej? Czym jest koszerność?

Kazimierz chrześcijański – 2 godziny

Trasa: Plac Wolnica – Kościół pw. Bożego Ciała – Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty – Skałka

Czas trwania: do 2h

Podczas tej wycieczki skupimy się właśnie na obiektach chrześcijańskich, tj. kościół parafialny pw. Bożego Ciała, który według legendy ufundował król Kazimierz Wielki w miejscu, w który odnaleziono skradzioną hostię wraz z monstrancją. Na naszej trasie nie zabraknie Placu Wolnica z ratuszem, kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty (który ocalał cudem w wieku XIX) oraz jakże ważnego kościoła na Skałce. Przybliżymy sobie postać św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, który jako pierwszy polski święty stanowił w czasie rozbicia dzielnicowego nadzieję na zjednoczenie się narodu polskiego.

Wycieczki po Podgórzu

Zwiedzając Kraków nie sposób pominąć tak ważnych dzielnic jakimi są Podgórze oraz Getto. Proponujemy zwiedzać je w podziale na dwa osobne spacery (które oczywiście można połączyć w jeden dłuższy).

Cesarskie Podgórze – 2 godziny

Trasa: Kładka Ojca Bernatka – pomnik prezydenta Juliusza Lea – Rynek Podgórski z Magistratem – kościół św. Józefa – ul. Parkowa – park Wojciecha Bednarskiego – plac Lasoty – kościółek św. Benedykta – fort św. Benedykta – Stary Cmentarz Podgórski – Zajazd pod św. Benedyktem (Muzeum Podgórza).

Czas trwania: do 2 h

Opis:
Nasza propozycja obejmuje spacer po wybranym fragmencie prawobrzeżnej dzielnicy Krakowa – dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza, założonego przez cesarza Józefa II. W latach 1784 – 1915 Podgórze stanowiło odrębny od Krakowa organizm miejski. Jako osobne miasto Podgórze rozwijało się bardzo dynamicznie, w wielu dziedzinach wyprzedzało o wiele większy od niego Kraków. Wisłę przekraczamy urokliwą kładką dla pieszych, zobaczymy pomnik wybitnego prezydenta Krakowa Juliusza Lea (to z jego inicjatywy Podgórze przyłączyło się do Krakowa) i poznamy jedyny krakowski adres Fryderyka Chopina. Centrum Podgórza stanowił dość obszerny Rynek z siedzibą władz miasta i bajkowym kościołem św. Józefa. To trzeba zobaczyć! 

Następnie, pnąc się pod górę, przejdziemy w jeszcze bardziej urokliwe zakątki: park Wojciecha Bednarskiego otoczony wapiennymi skałami i zabudowany secesyjnymi willami plac Lasoty. Na deser zostawiamy sobie wizytę na szczycie masywu tzw. Krzemionek Podgórskich. Poza fenomenalnymi widokami Krakowa, znajdziemy tam jeden z najstarszych obiektów naszego miasta: kościółek św. Benedykta, którego losy giną w mrokach dziejów. Tuż obok znajduje się jeszcze fort św. Benedykta – cenny zabytek XIX-wiecznej architektury militarnej. Wracając, znajdziemy czas na chwilę zadumy przy najstarszym zachowanym w Krakowie cmentarzu. A tym, którym wciąż mało – polecimy wizytę w nieodległym Muzeum Podgórza!

Dawne Getto z fabryką „Emalia” Oskara Schindlera – 2 godziny

Trasa: Plac Bohaterów Getta (historyczny Plac Zgody) – siedziba Ż.O.B. – Apteka pod Orłem – właz do kanału przy ul. Józefińskiej – ul. Lwowska z fragmentem zachowanego muru Getta – fabryka Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 (z zewnątrz).

Czas trwania: do 2 h

Wycieczka obejmuje wędrówkę po trasie związanej z najtragiczniejszym okresem dziejów Krakowa, czyli okupacją hitlerowską i Zagładą krakowskich Żydów. Wędrówkę zaczynamy przy placu Bohaterów Getta, który stanowił centrum tzw. Żydowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Miejsce to stanowiło centrum życia mieszkańców getta, tu też odbywały się apele i wywózki do obozów. Dziś plac stanowi miejsce pamięci o ofiarach Holokaustu, a rolę specyficznego pomnika pełnią poustawiane w jego przestrzeni dziesiątki rzeźb w formie krzeseł. Oczywiście w czasie spaceru zapoznamy się z genezą tego monumentu. Zobaczymy także miejsce, w którym stacjonowało SS i tuż obok – tajną siedzibę Żydowskiej Organizacji Bojowej. Następnie przejdziemy pod siedzibę historycznej Apteki pod Orłem, stanowiącej w czasie okupacji miejsce pomocy dla Żydów i rodzaj nielegalnego punktu kontaktowego ze światem zewnętrznym. Aptekę prowadził Tadeusz Pankiewicz, jedyny Polak posiadający zgodę na pobyt na terenie getta, odznaczony po wojnie tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Opuszczając plac zobaczymy również właz do kanału na skrzyżowaniu ulic Józefińskiej i Krakusa, który przez pewien czas stanowił jedyne możliwe miejsce ucieczki z getta. Następnym punktem wycieczki jest jeden z dwóch zachowanych fragmentów murów, którymi otoczona była ta ściśle zamknięta dzielnica. Na koniec udajemy się przed wejście główne prowadzące do słynnych zakładów „Emalia”, znanych dziś w świecie jako fabryka Oskara Schindlera. Obiekt upamiętniony w filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, pełni dziś rolę muzeum i jest jedną z czołowych atrakcji turystycznych Krakowa.