secesja na muralu

Co ten mural ma wspólnego z Krakowem?

Czego dotyczy ten mural?

Jak co poniedziałek nowa ciekawostka od Klaudii.

Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Dajwór. W bezpośrednim sąsiedztwie Starej Synagogi i Żydowskiego Muzeum Galicja.

Co to za zawijasy, żydowskie litery i piękna kobieta? Jest to inspiracja dziełami artysty Maurycego Lilien – rysownika, który tworzył secesyjne rysunki, głównie komercyjne. Nie była to sztuka dla sztuki, tylko ilustracje np. do zbiorów poezji czy do czasopism. Ilustrował np. dla Jana Kasprowicza, czy dla “Tygodnika Ilustrowanego”.

Z Krakowem był związany tylko odrobinkę ?

Uczył się w latach 1889-1893 w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (wtedy jeszcze nie Akademia) prowadzonej przez Jana Matejkę. Ze względu na problemy finansowe nie ukończył tej szkoły. Jednak później udało mu się skończyć Akademię Sztuk Pięknych w Monachium. Urodził się w Galicji, później wyjechał do Niemiec traktuje się go raczej jako artystę niemieckiego. Przede wszystkim czuł się Żydem. Współtworzył szkołę sztuk pięknych i rzemiosł Besaleel w Jerozolimie i krótki czas w niej wykładał. W jego twórczości dominuje tematyka żydowska.

Dawno nie zapuszczałam się z moimi wpisami w kierunku Kazimierza ?

Jednak przypomnę, że tamte rejony też są bliskie mojemu serduszku.

Na blogu wisi sobie tekst, w którym opisuję kilka podstawowych elementów kultury żydowskiej: https://ciekawikrakowa.pl/kultura-zydowska-elementy/

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *