baszta na Kazimierzu

Baszta na Kazimierzu?

Ostała się jedna baszta na Kazimierzu i chociaż teraz to Kraków, to broniła ona innego miasta 😉

Baszta na Kazimierzu? Nie zostały w Krakowie średniowieczne baszty?

Takie widoki to ulica Augustiańska w dzisiejszym Krakowie, chociaż przez kilka stuleci było tu inne miasto – Kazimierz. Miasto, które tak jak Kraków miało swoje mury miejskie.

Na zdjęciu widać po lewej kościół św. Katarzyny, a przy nim klasztor Augustianów. Początki obydwóch budowli to druga połowa XIV wieku, czyli niektóre kamienie stoją tu już ponad 600 lat. Zaznaczona po prawej stronie zdjęcia jest baszta, która również pochodzi z XIV wieku i była częścią fortyfikacji miasta Kazimierza. Za nią, niewidoczne na zdjęciu, ciągną się średniowieczne mury.

Augustianów sprowadził do Krakowa król Kazimierz Wielki. Ten sam, który założył miasto zgodne z jego imieniem i ten sam, który założył pierwszy uniwersytet w Polsce. Sprowadzenie tutaj tych zakonników było właśnie wstępem do założenia uniwersytetu, ponieważ Augustianie byli uważani w Europie za najbardziej uczonych.

Zakonnicy wybudowali klasztor i kościół tuż obok murów obronnych miasta. Tak właśnie zachowała się jedyna baszta na Kazimierzu, została włączona w budynki klasztorne.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂


Jeśli chcesz lepiej poznać krakowski Kazimierz i znaleźć tam nie tylko basztę, zapraszamy na wycieczkę z jednym z naszych przewodników po Krakowie, więcej informacji TUTAJ.


Zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie teksty które piszemy trafiają w pierwszej kolejności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *