Hotel Forum, wielki nieczynny hotel

Dlaczego Hotel Forum przez wiele lat służył głównie jako wieszak do reklam? Dlaczego stoi nieużywany?

Projekt Hotelu Forum

Plany tego pięknego przykładu późnego modernizmu powstały w latach 1973-1977. Zakładały powstanie jednego z największych, najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych hoteli w Krakowie. Autorem projektu był Janusz Ingarden.

Długa budowa

Rozpoczęto budowę w 1978 i …. przyszły lata 80-te, czyli problemy gospodarcze, puste sklepy, system zakupów na kartki, stan wojenny, strajki… Dlatego skończono budowę dopiero 10 lat po jej rozpoczęciu.

Najnowocześniejszy hotel w kraju

Ówczesny 4-gwiazdkowiec miał wtedy 278 pokoi i był w pełni klimatyzowany. Posiadał drzwi na fotokomórkę i automatycznie spłukiwane WC. Na tamte czasy to był szczyt luksusu. Nie nocowałam nigdy w tym hotelu, ale byłam córką “prywaciarza” i często chodziliśmy z tatą korzystać z dobrodziejstw tego miejsca. Pamiętam niedziele i lody w kawiarni na dachu. Wychowałam się na widoku z tego Hotelu. Pamiętam kryty basen, gdzie dostawało się ręcznik, mydełko i szlafrok. To tam uczyłam się nurkować.

Hotel Forum – otwarty przez 13 lat

Wróćmy do historii – w 2001 roku Orbis sprzedał budynek sieci Accor, właścicielowi hoteli Sofitel. Budynek został zamknięty 9 listopada 2002 r. po zaledwie 13 latach funkcjonowania. Tłumaczono to wtedy wadami konstrukcyjnymi i bliskością największego atutu, czyli Wisły. Podobno fundamenty nasiąkały, a piwnice hotelu były zalewane. Jednak nadzór budowlany zaprzeczał tym doniesieniom, a kontrola z 2007 roku stwierdziła, że konstrukcja jest w dobrym stanie.

Co dalej?

W kolejnych latach powstawały różne pomysły na przebudowę lub wyburzenie hotelu Forum. Stary budynek ciężko przerobić tak, aby uzyskał pięć gwiazdek. Słyszałam kiedyś plotkę, że nie można go zburzyć, bo zagnieździły się w nim ptaki, które są pod ochroną.

Tak więc świetność Hotel Forum ma już za sobą, ostatnio jego dolne części są wykorzystywane przez różne instytucje i firmy. Czasami odbywają się targi, a np. w starym basenie jest skatepark https://www.facebook.com/ForumSkatePool

Co będzie dalej z tym zabytkiem modernizmu? Pożyjemy, zobaczymy…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *