Krakowski Jubilat – historia

Jubilat – jaki jubileusz świętowano, że go wybudowano?

Pamiętacie skecz kabaretu Ani Mru Mru – otwarcie supermarketu? To właśnie tutaj, w Jubilacie, chyba po raz pierwszy w Krakowie były takie ekscesy. W lipcu 1969 roku, w pierwszych dniach po otwarciu, handel w “Jubilacie” odbywał się pod nadzorem służb porządkowych, ponieważ przychodziły tam takie tłumy (jak nie pamiętacie skeczu, to polecam sobie odświeżyć).

Jubilat – największy sklep w ówczesnym Krakowie

Możecie zapytać – o co tyle szumu? Otóż Kraków kiedyś nie miał galerii handlowych. Tak się składa, że Jubilat był pierwszym sklepem wielkopowierzchniowym w naszym mieście. Jego ponad 4 000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej przez prawie 30 lat nadawało mu tytuł – największego sklepu w mieście.

Skąd nazwa Jubilat?

Wróćmy do nazwy – Jubilat.

W roku 1958, w jubileusz 50-cio lecia Spółdzielni Spożywców w Krakowie zrodziła się myśl wybudowania domu handlowego o adekwatnej nazwie Jubilat. Jak wspominałam wcześniej, otwarto go dopiero 11 lat później, od pomysłu do realizacji trochę zeszło, jednak nazwa została.

Czym była Spółdzielnia Spożywców?

Jakem absolwentka zarządzania, zaciekawiła mnie także idea Spółdzielni Spożywców. Podzielę się z Wami tym co się dowiedziałam o tej mało znanej formie współpracy gospodarczej. Spółdzielnie Spożywców, jak np. Społem.

W sumie jest to całkiem fajny wynalazek!

Każdy musi gdzieś kupować jedzenie. Często mamy jakiś ulubiony i dajemy zarobić właścicielowi. A jakby tak kupować u siebie? Mieć udział w zyskach w sklepie, z którego i tak korzystam? Mieć wpływ na zarządzanie danym sklepem? Tym w skrócie są sklepy Spółdzielni Spożywców, czyli spółdzielni konsumentów.

Zasady działania spółdzielni konsumentów

Jeszcze parę szczegółów:
Trochę przypominają wieloosobowe spółki, jakie jest podobieństwo? Inwestuje się pieniądze i dostaje zwrot z zysków.

Jednak posiadają parę istotnych różnic:
– Panuje ustrój demokratyczny – Jedna osoba to jeden głos. Nawet jeśli wniosłeś 10 razy więcej kapitału, nadal masz jeden głos;
– Nikt nie podejmuje większych decyzji samodzielnie. W praktyce mieniem zarządza wybierany zarząd, ale raz do roku odbywają się zebrania.
– Dostęp do spółdzielni zwykle jest otwarty dla każdego;

W prawie całym XX wieku takie spółdzielnie były dość popularne w Polsce. Pierwsza w Krakowie powstała w 1908 roku na ulicy Wiślnej. W 1948 było ich 34 i decyzją władz centralnych zostały połączone w jedną Powszechną Spółdzielnię Spożywców w Krakowie z siedzibą przy Placu Matejki 8. W latach pięćdziesiątych bardzo dobrze się rozwijała, i w związku z tym, było ją stać na postawienie pierwszego domu towarowego – Jubilat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *