Kaduceusz na Kamienicy Czynciela.

Czy to znak apteki? Nie! Toż to znów kaduceusz! Tym razem na kamienicy Czynciela.

Kaduceusz na Kamienicy Czynciela, czyli co to za piękne symbole na kamienicy obok kościoła Mariackiego?

Jak co poniedziałek ciekawostka od Klaudii 😀

Tę piękną kamienicę przy samym kościele Mariackim wybudowano ponad sto lat temu, w latach 1907-1908, dla Celestyna Czynciela. Dlaczego o nim wspominam, chociaż na pewno go nie kojarzycie? Żebyście mieli szansę zapamiętać, że od jego nazwiska kamienica ma nazwę Kamienica Czynciela.

Na parterze i na pierwszym piętrze widać wysokie okna. Nie były to okna mieszkalne, tylko jednego z pierwszych nowoczesnych domów handlowych w Krakowie. Na piętrze konfekcja damska, na parterze magazyn, czyli sklep wielobranżowy 😉

Do tej funkcji wspaniale pasuje symbol, na który zwróciłam uwagę na początku, kaduceusz — symbol Merkurego, boga handlu.

Stąd właśnie wziął się kaduceusz na kamienicy Czynciela, jako symbol handlu.

Te piękne ozdoby zaprojektował Ludwik Wojtyczko, innym jego projektem była np. „trumna” o której jakiś czas temu wspominał Maciej (w tekście „Jak to jest mieszkać w trumnie, czyli o zabawnych nazwach krakowskich budynków.” -KLIK-).

O dwóch innych miejscach w Krakowie z tym pięknym symbolem pisałam kiedyś i można poczytać tu https://ciekawikrakowa.pl/kaduceusz-co-to/ (-KLIK-)

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂


Zapraszamy również na naszego Facebooka, gdzie nasze teksty trafiają w pierwszej kolejności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *