Widok na wieżę Zygmuntowską

Dzwonnicy Wawelscy

Jak długo na Wawelu
Zygmunta bije dzwon

Tak długo nasza Wisła
Do Gdańska płynie wciąż
Zwycięży Orzeł Biały
Zwycięży polski lud
Wiwat niech żyje Kraków
Nasz podwawelski gród
Jak długo na Wawelu
Zygmunta bije dzwon
Tak długo w sercach naszych
Brzmi jego dźwięczny ton

[fragment pieśni patriotycznej “Zwycięży Orzeł Biały” która powstała prawdopodobnie pod koniec XIX w. a autorem jest Konstanty Krumłowski]

Za tymi kratami wisi Dzwon Zygmunta. Od zawsze był on poruszany siłą ludzkich mięśni. Dzwonników Wawelskich jest obecnie około trzydziestu. Ta zaszczytna funkcja przechodzi zwykle z ojca na syna. Każde dzwonienie wymaga współpracy 12 ludzi. To jak długo dzwoń ma dzwonić jest ustalone w odpowiednią „ordynacją” Krakowskiej Kapituły Katedralnej. Jest to 8 minut. Specjalne okazje, jak np. procesje wymagają dłuższego dzwonienia. Funkcję, a raczej status dzwonnika potwierdza specjalna odznaka „Dzwonnik Zygmunta”. Dzwonnik otrzymuje ją po trzech latach praktyki i odbyciu co najmniej 50 dzwonień. 

Zygmunt bije w porywach do 30 razy rocznie. Kiedy będzie bił można zawsze sprawdzić na stronie katedry wawelskiej. O tu.

Tradycja mówi, że dotykając serca dzwonu Zygmunta trzeba pomyśleć życzenie i się spełni Lubicie takie tradycje czy to raczej żenada?

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia ?

Ostatnie posty „Co tu widać?”

Rzeźnia miejska

Rzeźnia miejska

Rzeźnia miejska w Krakowie, czyli "Co to za czerwone budynki przy galerii handlowej"? ...
Czytaj Dalej
Cricoteka Kraków

Cricoteka – co tam było wcześniej?

Cricoteka - Co to za dziwaczny twór?Co to za budyneczek na dole? Dlaczego ma komin? Na czyją cześć wystawiono Cricotekę? ...
Czytaj Dalej

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.