Las Wolski okiem geodety

Las Wolski na Bielanach to wyjątkowe, choć wciąż niedoceniane miejsce. W praktyce bowiem, jest to największy park miejski w Krakowie!

Wszystko zaczęło się w 1917 roku, gdy 335,15 ha lasu na Bielanach w podkrakowskiej gminie Wola Justowska, zakupiła Kasa Oszczędności Miasta Krakowa. Północna część Lasu Wolskiego należała wówczas do prywatnej spółki Eugeniusza Nitsche i Karola Homolacsa, która rok wcześniej odkupiła go od spadkobierców księcia Marcelego Czartoryskiego. Część południowa pozostała własnością Kamedułów. Ów zakup – za sprawą prezydenta Krakowa, Juliusza Leo – niestety, zmarłego lewie rok później – został podarowany miastu na cel „parku ludowego”, czyli miejskiego.

Pamiątką po tamtym zakupie są dziesiątki świetnie zachowanych kamieni granicznych: betonowych słupków z literami M.K. Co ciekawe, zakup terenów dotyczył tylko obszarów leśnych, ale już nie dróg do nich prowadzących, które do 1921 roku należały do wojska. Ul. Leśna i al. Wędrowników (przemianowana na al. Kasy Oszczędności Miasta Krakowa) stanowiły drogi komunikacyjne z fortami twierdzy Kraków, toteż wzdłuż nich, po obu stronach jezdni, stoi mnóstwo takich kamieni granicznych.

Las Wolski włączono formalnie do obszaru miasta Krakowa dopiero w 1941, podczas okupacji niemieckiej, wraz z kilkoma ościennymi gminami i wsiami. Polskie władze potwierdziły to rozszerzenie granic Krakowa dopiero w 1948. Obecnie Las Wolski stanowi obszar o powierzchni 475,6 ha, w tym 371,8 ha to tereny stricte leśne.
_________________________
Ciekawostka ta powstała przy współpracy z akcją Honorowy Południk Krakowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *