dworzec główny Kraków

Dworzec Główny Kraków – dlaczego jest taki piękny?

Dworzec Główny Kraków – Po co taki piękny dworzec na „zad..piu” Austrii? Przypomnę, że gdy powstał, to Polski nie było na mapie… To przewrotność życia po prostu ?

?

Uroczyste otwarcie Dworca w Krakowie odbyło się w 1847 roku. Byliśmy wtedy częścią wielkiej Austrii. Ale plany budowy były zatwierdzone w 1844 roku, gdy sytuacja była zupełnie inna. Cofnijmy się jeszcze trochę ?

?

Na początku XIX wieku pewien mały człowiek – Napoleon wywołał wielki bałagan w Europie. Ci którzy sprzątali po nim obradowali w Wiedniu na przełomie 1814 i 1815 roku. Na tym tak zwanym kongresie wiedeńskim nie mogli się dogadać komu przydzielić Kraków, więc nie przydzielono nikomu. Powstało Wolne Miasto Kraków. Może nie było do końca „wolne” jednak dostało pewne cenne prawo: wolność sprowadzania bez cła towarów z sąsiednich państw. Co to oznaczało w praktyce? Rozwój handlu i przemytu ? Dzięki swym przywilejom gospodarczym i świetnemu położeniu Kraków stał się jednym z głównych ośrodków handlowych Europy Środkowo-Wschodniej i w ciągu 30 lat podwoił liczbę ludności.

Dlatego plany z 1844 roku połączenia kolejowego Krakowa z Wiedniem były całkiem zasadne.

?

Jednak rok 1846 zmienił wszystko. Po Powstaniu Krakowskim Austria zaanektowała Kraków. Powstało Wielkie Księstwo Krakowskie jako część Austrii.

I tak właśnie zaplanowano dworzec główny Kraków – w jednej rzeczywistości, a otwarto już w innej ?

Jeśli XIX wiek miesza Ci się strasznie, to polecam tekst Macieja „Wiek XIX co tu się działo?” przybliżający jak sytuacja Krakowa się wtedy zmieniała.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *