dom pod globusem

Dlaczego dom pod Globusem ma globus?

➡ Na zdjęciu Dom Pod Globusem. Piękny budynek z początku XX wieku. (Wzniesiony dokładnie w latach 1906-1908).

➡ Globus 🌍  i inne widoczne na budynku ozdoby nawiązują do organizacji, która budowała dla siebie to cudo. Czyli Izba Przemysłowo – Handlowa. Globus miał się kojarzyć z handlem.

⭐ Przy tej okazji porozmawiajmy o organizacjach tego typu ⭐

➡ Gildie rzemieślnicze – bardzo ważne organizacje w średniowieczu. Nie tylko pomagały w prowadzeniu biznesu, ale regulowały całe życie rzemieślników. W XIX wieku gildie zamieniły się w stowarzyszenia ściśle zawodowe.

Parę aspektów przytaczałam na blogu https://ciekawikrakowa.pl/sredniowiecze-w-krakowie-ciekawostki-cz-1/ , np. jakie warunki trzeba było spełnić by zostać uczniem mistrza.

➡ Kongregacja Kupiecka – krakowska działa od 1410 roku. Zrzeszała kupców.

➡ Izba Przemysłowo Handlowa powstała w 1850 roku, miała zrzeszać przedsiębiorców i rzemieślników. Więc moim zdaniem była połączeniem Kongregacji Kupieckiej i Gildii Rzemieślniczej, tylko dostosowana do nowych warunków. W XIX wieku rozwijał się u nas przemysł i nowa organizacja umiała pewnie lepiej reprezentować swoich członków.

Izba Przemysłowo – Handlowa oraz Kongregacja Kupiecka istnieją dalej. Zostały zlikwidowana w 1950 roku jak inne izby na rzecz Centralnego Urzędu Drobnej Wytwórczości. Gospodarka sterowana nie dopuszczała istnienia takich lokalnych zrzeszeń. Obydwie organizacje reaktywowano w 1989 roku.

Izba znów się dostosowała. Na stronie internetowej Izby znalazłam ich misję. W pierwszym zdaniu określają, że reprezentują interesy firm członkowskich wobec administracji publicznej i organów Unii Europejskiej. Na czym polegają działania dzisiejszej Kongregacji Kupieckiej się nie dokopałam 😉 W sumie ciekawa jestem czy ktoś miał do czynienia z takimi Organizacjami przez duże “O”.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *