Sukiennice w Krakowie

sukiennice w Krakowie – co to za element?

Czym były sukiennice w Krakowie?

Co to za element sukiennic? Co to jest Postrzygalnia?

Dla większości krakusów sukiennice, to po prostu sukiennice. Po co się nad nimi rozwodzić. Ja jednak postaram się rozłożyć je na kawałki 😉

Sukiennice nie były jakimś szczególnym budynkiem w skali kraju. Miasta, które miały prawo składu na sukno miały zwykle sukiennice. (Co to jest prawo składu wspominam na blogu w tym tekście: https://ciekawikrakowa.pl/sredniowiecze-w-krakowie-ciekawostki-cz-1/ )

Na przykład miasto Kazimierz też miało swoje sukiennice 🙂

Handel suknem (czyli w zasadzie po prostu wysokiej jakości materiałem na ubrania) przynosił duże zyski. Nie tylko handlującym, ale także miastu. Wiadomo – podatki!! Każdy transport sukna do Krakowa musiał przejść przez odpowiedni urząd, w celu uiszczenia opłaty, oraz przygotowania materiału do sprzedaży. Dlaczego wymagały specjalnego przygotowania? Ponieważ kiedyś każda część Europy miała swoje własne jednostki długości. Trzeba było zmierzyć sukno wg. lokalnej miary, czyli Łokcia Krakowskiego, który wynosił na dzisiejsze 0,587 m.

To wszystko odbywało się w miejscu nazywanym Postrzygalnią. W Krakowie powstały one w połowie XIV wieku. Ta część sukiennic to była właśnie jedna z nich.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😃

W filmie opowiadam czym były sukiennice w Krakowie i pokazuję element, który pamięta wszystkich Jagiellonów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *