Rzeźnia miejska

Rzeźnia miejska

Rzeźnia miejska w Krakowie, czyli „Co to za czerwone budynki przy galerii handlowej”?

Kiedy rzeźnia miejska przestała być rzeźnią?

Niektórzy pamiętają jeszcze charakterystyczne dźwięki i zapachy dochodzące z tego miejsca. Przestało spełniać swoją pierwotną funkcję w 2003 roku.
Podpowiedzią co to było, jest nazwa ulicy biegnąca od Grzegórzeckiej – biegnie tam ulica o nazwie „Rzeźnicza”. Kompleks ceglanych budynków, wchodzących obecnie w skład galerii handlowej „Kazimierz” były Rzeźnią Miejską.

Początki rzeźni miejskiej w Krakowie. Dlaczego była potrzebna?

Kompleks krakowskiej rzeźni miejskiej powstał w latach 1877-78, czyli budynki mają już prawie 150 lat.
Galeria powstała w 2005 😉

Po cholerę była rzeźnia miejska? Ponieważ prezydentem miasta został lekarz 😉
Tak serio to Józef Dietl, prezydent a z wykształcenia lekarz, wiedział, że higiena jest podstawą zdrowia. Dlatego zabronił uboju zwierząt w zabudowie mieszkalnej, jak to było do tej pory. Oznacza to, że przed tą zmianą, rzeźnie mogły znajdować się w centrum miasta, można było z takową sąsiadować. W sumie była to dobra zmiana, nie wyobrażam sobie sąsiedztwa małej rzeźni, gdy nie było wody w kranach, tylko studnie, a kanalizacja służyła tylko do odpływu deszczówki. Przy okazji – zanim unowocześniono kanalizację “grubsze sprawy” w większości były wywożone beczkami za miasto (sic! – takie zdanie znalazłam w Dziejach Krakowa).

Od otwarcia miejskiej rzeźni miejskiej każdy musiał z niej korzystać, dzięki temu pozyskiwanie mięsa było pod kontrolą sanitarną i weterynaryjną.

Z jakich budynków składała się krakowska rzeźnia miejska?

Spacerując i oglądając te ceglane budynki, możecie natrafić na pamiątki – na pełnoplastyczne rzeźby głów zwierząt.

Zachowało się do dzisiaj sześć budynków – kiedyś kompleks był dużo większy, rozbudowywany na przestrzeni lat. Pod koniec lat 20 tych XX wieku, zespół Rzeźni Miejskiej w Krakowie składał się z siedemnastu budynków takich jak m.in. hale uboju bydła i trzody chlewnej, hala oględzin mięsa, parzalnia, chłodnia, solarnia, hala maszyn, topialnia łoju, zakład sterylizacji, fabryka lodu, laboratorium oraz przetwórnia mięsa. W latach 30 tych dobudowano wieżę ciśnień, którą niektórzy pamiętają, bo przestała istnieć prawie 20 lat temu.

Parę słów o Krakowskim Towarzystwie Technicznym

Zakład był zainicjowany przez Krakowskie Towarzystwo Techniczne i zaprojektowany przez Macieja Moraczewskiego (który założył wspomniane towarzystwo). Moraczewski i Krakowskie Towarzystwo Techniczne w kolejnych latach rozwijało Kraków. Przyczyniło się do budowy wodociągów, rozbudowy kanalizacji i komunikacji miejskiej, zabezpieczenia miasta przed powodzią, budowy trzeciego mostu na Wiśle; brało udział w przebudowie i odnowieniu Wawelu, czyniło starania o powołanie Akademii Górniczej w Krakowie, współorganizowało Politechnikę Krakowską. To właśnie tu – na Grzegórzkach pierwszy raz wpływało na rozwój Krakowa.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😃

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *