Cricoteka Kraków

Cricoteka – co tam było wcześniej?

Cricoteka – Co to za dziwaczny twór?
Co to za budyneczek na dole? Dlaczego ma komin?

Na czyją cześć wystawiono Cricotekę?

Całość stanowi teraz Cricotekę – czyli muzeum Tadeusza Kantora. Był to człowiek, który wyczyniał różne cuda z teatrem. Był malarzem, reżyserem teatralnym, scenografem i teoretykiem sztuki. Niestety mogę jedynie powiedzieć o Kantorze to co udało mi się przeczytać w Internecie. Jednak jeszcze nie poczułam jego sztuki, jeszcze nie spotkałam się osobiście z tym za co jest ceniony.  🙂 Skoro TAKIE muzeum mu postawili, to Ci co się znają, to go cenią 🙂.

Najstarsza elektrownia miejska

Wracając do budynków. Ten na dole to pamiątka historii inżynierii! Była to pierwsza w okolicy elektrownia miejska – czyli sprzedająca prąd i oświetlająca miasto. Tylko, że nie Kraków, a Podgórze 😀
Przypominam tym samym, że dość długo mieliśmy po jednej stronie Wisły jedno miasto, a po drugiej stronie drugie.

Co to za komin?

Elektrownia zaczęła funkcjonować w okrągłym 1900 roku. Po co ten komin? Ponieważ prąd wytwarzały maszyny parowe. A po co prąd? Głównie dla oświetlenia. Energia szła do 40 lamp łukowych (oświetlenie na głównych ulicach), 6622 żarówek (oświetlenie mniejszych ulic i instytucji) oraz 57 silników i 26 urządzeń elektrycznych odbiorców. Z energii elektrycznej korzystały urzędy, biura, szpital, zakłady przemysłowe i rzemieślnicze oraz miejska hala targowa i chłodnia miejska.

Jak długo działała Podgórska elektrownia?

Elektrownia działała tylko 26 lat. Najpierw połączono dwa miasta, Kraków „wchłonął” Podgórze. To samo zrobili z elektrowniami, ponieważ po co utrzymywać dwie w jednym mieście?
(Więcej o samej elektrowni, na stronie Muzeum Inżynierii Miejskiej.)

Co po elektrowni?

Przez kolejne lata budynki te pełniły różne funkcje sanitarne. Aż dziw, że komin stoi do dzisiaj.
Były tam na przykład:
– Miejski Dom Noclegowo – Kąpielowy dla bezdomnych;
– przychodnia;
– w czasie okupacji niemieckiej łaźnia z komorą dezynfekcyjną wykorzystywana była do przygotowania transportów ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych;
– Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Cricoteka dzisiaj

Kompleks budynków w dzisiejszej formie oddano do użytku w 2014 roku. Stworzono tą formę specjalnie dla Cricoteki, czyli muzeum i żywe archiwum teatru CRICOT2. Dodatkową atrakcją jest kawiarnia na czwartym piętrze z widokiem na Wisłę.

Wystała stała: „Tadeusz Kantor. Widma” jest bezpłatna. Więcej informacji o niej TU.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😀

Oferta wycieczek po Krakowie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *