Nowy nabytek – HonorowyPołudnikKrakowski

Od dziś, u Ciekawych Krakowa gościć będzie z opowieściami o krakowskich nieoczywistościach, słynny krakowski geodeta,. Odkrywca nowego środka Polski i popularyzator geodezji: Mariusz Meus, z akcji edukacyjnej @HonorowyPołudnikKrakowski (Honorowy Południk Krakowski).

Pokaże wam Kraków oczyma geodety i miłośnika astronomii, dowodząc, że Kraków to prawdziwie niezwykłe miejsce na Ziemi.

A najnowszą okazją ku temu jest najmłodsza ciekawostka krakowska (i w dodatku, geodezyjna)! Znaleźć ją możecie w nowopowstałym parku w Czyżynach, przy ulicy Stella-Sawickiego. Park, wieloma elementami nawiązujący do lotniczej przeszłości Czyżyn, zawiera niezwykły akcent geodezyjny: wspaniale oznaczoną linię południka 20°E przebiegającą przez park.

Ustawione w jednej linii białe kolumny wraz z niebieską szyną wmurowaną w ścieżkę. A także napisy i tablice informacyjne pokazują przebieg tego południka. Znaczącego pierwszego stopnia, przypominając o jego znaczeniu dla geografii i astronomii. Południk ten bowiem – obok równoleżnika 50°N, z którym przecina się przy granicy z Wieliczką, pozwalają odnaleźć z łatwością Kraków na każdej mapie czy globusie.

Pan Południk serdecznie zaprasza do odwiedzenia naszego „małego Greenwich” w Czyżynach ?

Honorowy Południk Krakowski pozdrawia 😀


Jeśli chcesz lepiej poznać krakowski Kazimierz i znaleźć tam nie tylko basztę, zapraszamy na wycieczkę z jednym z naszych przewodników po Krakowie, więcej informacji TUTAJ.


Zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie teksty które piszemy trafiają w pierwszej kolejności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *