Budynek do opłat celnych w środku miasta?

Budynek ze zdjęcia dzisiaj znajduje się w centrum Krakowa, na rogu alei Adama Mickiewicza i ulicy Józefa Piłsudskiego. Na co dzień mijany jest przez setki krakusów przejeżdżających autobusami po alejach.

Kiedyś była tu granica miasta a budynek to rogatka miejska.

W tym miejscu w latach 1847 – 1911 było pobierane cło, czyli podatek od towarów sprowadzanych do miasta. O co chodziło z tym podatkiem? Dotyczył wielu towarów, także tych pierwszej potrzeby. Przez to czasami nawet jedzenie na przedmieściach miasta było tańsze niż wewnątrz. Było to zagranie bardzo celowe. Przez te lata miasto Kraków miało status twierdzy, czyli było ufortyfikowane i obowiązywało tutaj wiele obostrzeń. Dlatego starano się ograniczyć napływ ludności, szczególnie tej niezamożnej.

Obecnie w budynku ze zdjęcia znajduje się Podkrakowskie Centrum Rozwoju Edukacji i Doskonalenia Nauczycieli.

W roku 1911 miasto się rozrosło, dołączono wiele miejscowości, które zmieniły się w dzielnice. Linia akcyzowa się przeniosła, więc dobudowano nowe rogatki. Kilka z nich przetrwało do dzisiaj. Jedną ostatnio wyremontowano i otwarto wewnątrz lokal gastronomiczny (na osiedlu Podwawelskim – ul. Twardowskiego 45).

Kolejne to ul. Wrocławska 91 (obecnie dom kultury).
ul. Łokietka 32;
ul. Rakowicka 43 (obecnie dom pogrzebowy);
Ul. Tyniecka 46;

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😀 i zaprasza po więcej ciekawostek o Krakowie na naszym blogu ciekawikrakowa.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *