Biedronka z szyldem o ponad stuletniej tradycji, przy Rynku Głównym?

Biedronka przy Rynku Głównym… Co ona ma wspólnego z kardynałem Franciszkiem Macharskim?

Jak co poniedziałek, ciekawostka od Klaudii 

Miejsce: Pałac Spiski, Rynek Główny 34.

Jaka jest historia Biedronki przy Rynku Głównym w Krakowie?

Z daleka nie wygląda jak Biedronka. Widać stary szyld Delikatesy. Jednak jest to Biedronkowy spożywczak. Na dodatek całodobowy.

Przy kolejnym spacerze polecam jednak spojrzeć uważniej i poszukać świadków dawnych czasów. Wchodząc, poczuj się jak w muzeum. Spójrz na ladę i na stojącą na niej kasę. Popatrz na drewniane elementy wystroju za ladą. Spoglądnij w górę i zobacz drewniane kasetony. To wszystko jest historią! Jaką?

Sto czterdzieści cztery lata temu, (dla porównania Stanisław Wyspiański miał wtedy siedem lat), czyli w 1876 roku, Antoni Hawełka, pochodzący z Kęt pomocnik handlowy założył przy Rynku Głównym 44 własny sklep kolonialny “Pod Palmą. Antoni Hawełka”.
Co można było tam dostać? Delikatesy, wina, owoce południowe, towary kolonialne… czyli takie z daleka 
Po śmierci założyciela firmę przejął spadkobierca i zaufany pracownik, Franciszek Macharski. W 1911 roku sklep przeniósł się tam, gdzie szyld zachował się do dzisiaj, a wewnątrz mamy Biedronkę. Poza sklepem kolonialnym właściciel prowadził także tuż obok restaurację, która nadal funkcjonuje. Franciszek prowadził interes razem z bratankiem, dr. Leopoldem Macharskim, ojcem późniejszego kardynała, Franciszka Macharskiego.

Od 2017 lokal Delikatesów jest sklepem sieci Biedronka. Stąd właśnie wzięła się Biedronka przy Rynku Głównym w Krakowie.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Wiecej moich tekstów znajdziesz tutaj.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *