Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego.

Kolejny piękny pałac w Krakowie?

Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego jest wyjątkowy ponieważ:

1. Został oddany w ręce Muzeum Narodowego … dawno temu … w 1904 roku. Był to drugi budynek (po Sukiennicach) Muzeum Narodowego w Krakowie.
2. W środku kryje ogromną kolekcję monet, medali, orderów, banknotów i rycin.
3. Kolekcja numizmatyczna liczy dziś ponad 100.000 obiektów, z czego 2500 najcenniejszych można podziwiać na ekspozycji zajmującej prawie cały budynek.
4. Skarby są nie tylko w budynku, ale również w ogrodzie.


Czyli głównie ze względu na skarby jakie mieści wewnątrz i na zewnątrz.

Dzięki komu mamy tutaj takie skarby?

To pałac i kolekcja Emeryka Hutten-Czapskiego.

W skrócie ciekawe dla mnie jest to, że związał się z Krakowem w ostatnich latach swojego życia. Wcześniej robił karierę jako wysokiej rangi urzędnik Rosyjski. Jednak czuł się Polakiem, chociaż ziemia którą posiadał znajdowała się tylko 40 kilometrów od Mińska (Stańków – dzisiejsza Białoruś). Jako bezpieczne miejsce dla swojej kolekcji polskich monet wybrał Kraków.

Co znajdziemy w ogrodzie?

Warto zaglądnąć do ogrodu, ponieważ znajdziemy tam fragmenty kamiennych rzeźb z gotyckich kościołów i kamienic Krakowa, zebrane podczas prac archeologicznych i remontowych, m.in. oryginalny XIV-wieczny pinakiel z bazyliki Mariackiej.

Co to ten pinakiel? Już tłumaczę, jest to pionowy element dekoracyjny w postaci smukłej kamiennej wieżyczki, zakończonej od góry iglicą.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 

Ps. Jest to już trzeci post z serii … wielkich krakowskich fundacji, w zeszłym tygodniu pisałam o Domu Opieki Helclów, dwa tygodnie temu o Schronisku Dla Osieroconych Chłopców Lubomirskiego. Polecam poszukać 


Jeśli chcesz przeczytać inne krótkie ciekawostki o Krakowie, zapraszam -TUTAJ-.


Jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z naszymi tekstami o Krakowie, zaobserwuj naszą stronę na Facebooku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *