Nasze wycieczki
po Starym Mieście

Spis treści:

STARE MIASTO
– DROGA KRÓLEWSKA Z WAWELEM
– WERSJA DO 4 GODZIN

Niezapomniany spacer po Krakowie drogą, którą wkraczali na Wawel Polscy Królowie.

Trasa: Pl. Matejki – Barbakan – ul. Floriańska – Bazylika Mariacka – Rynek Główny – Collegium Maius – ul. Grodzka – Pl. Wszystkich Św. – ul. Kanonicza – Wawel
Czas trwania: 3,5 – 4 h

Droga Królewska – 2 godziny

Trasa: Barbakan – Brama Floriańska – ul. Floriańska – Rynek – Kościół Mariacki (z zewnątrz + ołtarz wewnątrz) – Collegium Maius – ul. Grodzka – ul. Kanonicza – Wawel “z dołu”

Czas trwania: do 2h

Opis:

Przygodę rozpoczynamy przy Barkananie, kiedyś nazywanym po prostu Rondlem. Poznamy historię Plant, murów miejskich oraz bramy Floriańskiej, o której uczą się w szkołach dzieci w całej Polsce (ciekawostką jest to, że przez tę bramę, prosto ulicą Floriańską, jeździły kiedyś tramwaje!). Przespacerujemy się jedną z najważniejszych ulic Krakowa – Floriańską, która doprowadzi nas do największego w średniowieczu europejskiego Rynku. Obowiązkowym punktem programu jest Kościół Mariacki wraz z dziełem mistrza Wita Stwosza – ołtarzem mariackim. Przechodząc Rynkiem dotrzemy do Collegium Maius, gdzie na dziedzińcu najstarszej polskiej uczelni poznamy techniki studiowania w średniowieczu. Wróćmy jednak na Drogę Królewską – przechodząc ulicami Grodzką i Kanoniczą zakończymy naszą wędrówkę u stóp Wawelu – siedziby królów aż do XVII. 

Cechy wyróżniające trasę: spacer tradycyjną Drogą Królewską w “przyspieszonym” tempie, poznanie samych “smaczków” i najważniejszych obiektów na trasie.

Dla każdego konesera Drogi Królewskiej przygotowaliśmy jej rozdzielenie na dwie wspaniałe wycieczki. Zgłębimy dokładnie temat Starego Miasta, poznając jego szczegółowszą historię pełną ciekawostek i zaskakujących faktów. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach obiekty (np. słynny Teatr im. Juliusza Słowackiego) a także wyciągać na wierzch sytuacje, o których nie mówi się na co dzień.

Północna część Starego Miasta – 2 godziny

Trasa: Plac Matejki – Barbakan – Brama Floriańska – Teatr Słowackiego – ul. Szpitalna – Mały Rynek – ul. Floriańska – Pl. Czartoryskich – ul. św. Jana – Rynek

Czas trwania: do 2h.

Opis:
Podczas tego spaceru skupimy się na części północnej historycznego Starego Miasta zahaczając o Kleparz – samodzielnie funkcjonujące miasto do końca XVIII wieku. Każdemu łaknącemu poznania więcej proponujemy nie poprzestawać na tej opcji i wybrać się na część drugą (najlepiej w niewielkim odstępie czasowym).

Południowa część Starego Miasta – 2 godziny

Trasa: Rynek – Dzielnica Uniwersytecka – Plac Wszystkich Świętych – Kościół franciszkanów – Kościół dominikanów – Pawilon Wyspiańskiego – ul. Grodzka- ul. Kanonicza

Czas trwania:  do 2 h

Opis:
Zwiedzanie południowego Starego Miasta jest kontynuacją spaceru po części północnej. Przesuwając się coraz bliżej siedziby królów – mowa oczywiście o Wzgórzu Wawelskim – odwiedzimy takie miejsca jak dziedziniec Collegium Maius, kościoły należące do sprowadzonych do Krakowa w XIII wieku zakonów dominikanów i franciszkanów a także przy odrobinie szczęścia nacieszymy oczy zjawiskowymi witrażami autorstwa Stanisława Wyspiańskiego (w Pawilonie Wyspiańskiego rzecz jasna). Zwiedzanie zakończymy u stóp Wawelu, który (a jakże by inaczej) poleca się na osobną wycieczkę.

Zwiedzanie muzeum „Rynek Podziemny” – do 2 godzin

Zwieńczeniem poznawania Starego Miasta będzie nasza wisienka na torcie! Mowa oczywiście o Rynku Podziemnym – muzeum znajdującym się ok. 4 m pod płytą Rynku Głównego. Temat ekspozycji nawiązuje do historii Krakowa, codziennego życia jego mieszkańców oraz szeroko pojętego handlu. Zwiedzanie jest podróżą w czasie – nagle z XXI wieku zostajemy rzuceni w późne średniowiecze i cofamy się coraz dalej i dalej aż dochodzimy do XI stulecia… Brzmi intrygująco? Zapewniamy, że na “brzmieniu” się nie kończy!