Kazimierz
Wersja do 3 godzin

„Dlaczego król postanowił założyć nowe miasto tuż obok potężnego Krakowa?”

„Czy Kazimierz był miastem tylko dla społeczności żydowskiej?”

Trasa: ul. Szeroka – Synagoga Stara – Synagoga Remu – Cmentarz przy synagodze Remu – Synagoga Izaaka Jakubowicza – Synagoga Kupa – Tempel – Plac Nowy – Plac Wolnica – Kościół pw. Bożego Ciała – Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty – Skałka
Czas trwania: 3 h

Zapraszamy na spacer po tym urokliwym miejscu! Kazimierz, głównie znany jako żydowska dzielnica Oppidum Judaeorum, był równocześnie miastem chrześcijańskim. Żydzi i chrześcijanie mieszkali obok siebie przez kilkaset lat będąc jednocześnie sąsiadami oraz partnerami biznesowymi. Wbrew pozorom, Kazimierz Wielki, nie chciał umniejszyć roli Krakowa ani stłamsić jego potencjału. Wręcz przeciwnie! Miasto Kazimierz miało pełnić rolę „satelity” – miasta partnerskiego dla stolicy ówczesnej Polski.

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty

Pierwsi Żydzi pojawili się w Kazimierzu już w XIV wieku, jednakże swoją odrębną dzielnicę, Oppidum Judaeorum, wybudowali dopiero w kolejnym stuleciu. Centrum ich „miasteczka” stanowiła ulica Szeroka, mająca charakter sakralno-mieszkalny. To właśnie tu w XV wieku została wybudowana najstarsza dziś w Polsce Synagoga Stara, która obecnie pełni funkcje muzealne. Społeczeństwo żydowskie do życia potrzebuje 3 elementów: synagogi, mykwy oraz cmentarza. Do dziś znajdują się one właśnie przy ul. Szerokiej. Synagoga, zwana w Polsce bożnicą, to miejsce, w którym Żydzi gromadzą się na wspólną modlitwę. Nie jest to świątynia, ponieważ ta była tylko jedna – zniszczona w czasach starożytnych Świątynia Jerozolimska. Mykwa to miejsce, w którym dokonuje się rytualnego obmycia poprzez trzykrotne zanurzenie się w „żywej” wodzie.

Z biegiem lat, obok Synagogi Starej, powstało w Kazimierzu kilka innych bożnic: Remu, Wysoka, Wolfa Poppera, nie istniejąca już dzisiaj synagoga Na Górce, Kupa (nazwa pochodzi od fundatora czyli kahału – mi-kupat ha-kahal), Izaaka Jakubowicza oraz jako ostatnia – synagoga Postępowa (Tempel).

Podczas wędrówki po żydowskiej dzielnicy przekażemy Ci nie tylko historię obiektów – opowiemy o kulturze, zwyczajach oraz codziennym i odświętnym życiu kazimierskich wyznawców judaizmu. Przeniesiemy się o kilkaset lat wstecz aby na własne oczy ujrzeć przedmioty codziennego użytku, tradycje świąteczne oraz obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie (tu z pomocą przyjdzie nam bogata wystawa muzealna w synagodze Starej).

Następnie przeniesiemy się tuż obok, do chrześcijańskiej części miasta. Dowiemy się dlaczego kazimierski rynek – Plac Wolnica – ma taką niecodzienną nazwę. Zwiedzimy kościół parafialny pw. Bożego Ciała, który według legendy ufundował król Kazimierz Wielki w miejscu, w który odnaleziono skradzioną hostię wraz z monstrancją.

Wieża kościoła pw. Bożego Ciała

Kolejnym punktem spaceru będzie kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, który cudem nie został zburzony w XIX wieku.

Zwieńczeniem naszej wycieczki będzie Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa, potocznie zwana Skałką. Jest to najważniejsze miejsce chrześcijańskiego Kazimierza, ponieważ to właśnie tu w 1079 r. umarł męczeńską śmiercią późniejszy święty, biskup Stanisław ze Szczepanowa – dziś jeden z głównych patronów Polski! Ponadto w krypcie pod kościołem, nazywaną Kryptą Zasłużonych, poznamy historię wybitnych postaci, zasłużonych dla kultury, nauki i sztuki.

Chcesz poznać więcej szczegółów? Zapraszamy na piesze zwiedzanie Kazimierza!

Przedstawiona przez nas trasa może ulec modyfikacjom na Twoje życzenie. Standardowe zwiedzanie trwa ok. 3 h. Do skorzystania z naszej oferty zapraszamy grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne, które chcą poznać Kazimierz i/lub są tu po raz pierwszy! Obiekty takie jak synagoga Stara, kościół pw. Bożego Ciała oraz Skałkę proponujemy zwiedzić również wewnątrz. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie, który znajduję się w zakładce “Kontakt“.

Cena standardowego zwiedzania – 250 zł za grupę do 20 osób.

Do zobaczenia w Krakowie!