Wędrująca tablica

Tablice na Rynku Głównym w Krakowie

Wędrująca tablica? Przespacerujmy się jeszcze po samym Rynku, podziwiając dzieło mierniczych z 1257 roku (zobacz wpis – https://ciekawikrakowa.pl/lokacja-krakowa-zle-upamietniona ) (bądź krótko potem). Na poziomie gruntu natrafimy tu na dwie jeszcze tablice. Jedna upamiętnia Hołd Pruski (1525), druga natomiast przysięgę Kościuszki (1794). Ich treść jest w pełni prawdziwa! Gorzej z miejscem położenia…

Gdzie odbył się Hołd Pruski?

W przypadku hołdu zwykle dodaje się, iż miał miejsce „najprawdopodobniej” w tym miejscu. Tablica jest więc posadowiona trochę umownie. Oczywiście ciężko może być dziś wskazać „dokładne” miejsce. Co zresztą za takowe miejsce powinno uchodzić? To, gdzie stał królewski tron? A może tam, gdzie klęczał wielki mistrz Albrecht Hohenzollern? Okej, czepiamy się.

Wędrująca tablica upamiętniająca przysięgę Kościuszki

Trochę podobnie w przypadku tablicy Naczelnika. Krakusi śmieją się, że wędruje ona z miejsca na miejsce, wraz z każdym kolejnym remontem Rynku. Raz widzimy ją tu, innym razem kawałek dalej. Przyjmijmy więc kompromisowo, że chodzi o upamiętnienie wydarzeń jakie miały po prostu miejsce na Rynku, niekoniecznie akurat dokładnie „tu”. Koniec czepialstwa o tablice na Rynku Głównym w Krakowie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *