W Krakowie mamy drugie Stonehenge!

W Krakowie mamy drugie Stonehenge!

Kojarzycie kamienny krąg Stonehenge, prawda? Jednakże wcale nie musicie lecieć aż do Wielkiej Brytanii, aby zobaczyć prehistoryczne obserwatorium astronomiczne! W Krakowie także mamy Stonehenge – „ziemne Stonehenge”, czyli #Moundhenge.

Archeoastronomiczny system kopców krakowskich „Moundhenge” to kompleks prehistorycznych kopców oraz przedchrześcijańskich miejsc kultowych, rozsianych po Krakowie i okolicach. Ich wzajemna orientacja związana jest z miejscami wschodów i zachodów słońca, księżyca oraz jasnych gwiazd na krakowskim widnokręgu w znaczących momentach roku astronomicznego. I tak, para kopców Krakusa i Wandy, wyznacza właśnie kierunki wschodów i zachodów słońca w połowach astronomicznych pór roku. Z kolei z kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym obserwujemy zachód słońca w dniu przesilenia letniego nad lokalizacją kopca Estery!

Oprócz relacji astronomicznych kopce łączą także relacje geodezyjne: proporcje dystansów między kopcami, czy kątów między kierunkami na sąsiednie kopce. Wyznaczone one były z dużą precyzją i finezją zastosowanych zależności. Przykładowo, trójkąt tworzony przez kopce Krakusa, Wandy i Estery (już nieistniejący, zniszczony podczas II WŚ) ma boki o długościach będących w proporcjach 2:3:4, zaś trójkąt Estera-Salwator-Wawel ma kąt prosty!

Powyższe przykłady to zaledwie wycinek całej misternej sieci zależności zakodowanych w Moundhenge. Możemy więc śmiało mówić, że w Krakowie jest „ziemne Stonehenge”, którego dzieje wymagają wciąż gruntownego zbadania i szczegółowego opisu; ale przede wszystkim, popularyzacji w kraju i na świecie.
_________________________
Ciekawostka ta powstała przy współpracy z akcją Honorowy Południk Krakowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *