Koszary artylerii i po co były forty w Krakowie?

Co to za piękny budynek? To wybudowane ok.1890 roku koszary artylerii fortecznej, czyli dzisiejszy budynek stomatologii UJ. Tuż obok, w tym samym stylu, powstało więzienie garnizonowe, nadal pełniące funkcję więzienia. Ok, tylko po co w ogóle te wszystkie koszary i forty w Krakowie?

Po co były forty w Krakowie?

Jednak po cholerę Austro-Węgry tak rozbudowywały i rozbudowywały te fortyfikacje i infrastrukturę w Krakowie?

Były co najmniej dwie przyczyny tego rozrastania się Twierdzy Kraków.

1. Na drodze do Wiednia

Po pierwsze, Kraków znajduje się na drodze z Rosji do Wiednia. Tędy właśnie wygodnie by było prowadzić armię w razie ataku. A warto wiedzieć, że stosunki między Austro-Węgrami a Rosją były raczej napięte. Dwa mocarstwa, obydwa mające chrapkę na Bałkańskie państewka. Wojna wisiała w powietrzu.

2. Nowe wynalazki – większy zasięg ostrzału

Po drugie, skuteczna obrona wymagała zabudowań dostosowanych do aktualnych zdobyczy techniki wojennej. Tak się składa, że czas rozbudowy Twierdzy Kraków, to również czas ważnych dla wojskowości odkryć. Decyzja o stworzeniu z Krakowa twierdzy to rok 1850, więc w kolejnych dziesięcioleciu powstało wiele konstrukcji. Co wymyślono, gdy pierwsze forty już stały? W 1867 roku wynaleziono dynamit, w 1863 roku trotyl wykorzystywany w pociskach artyleryjskich. Dwadzieścia lat później powstały pierwsze karabiny maszynowe oraz proch szary, czyli podstawowy materiał wybuchowy stosowany obecnie w broni strzeleckiej i artyleryjskiej jako materiał miotający pociski.

Odsunięcie od centrum linii umocnień

Te odkrycia i ich zastosowanie wymagało dostosowania również techniki obrony. Wiązało się to między innymi z przesunięciem linii obwodu rdzenia Twierdzy, czyni odsunięciem od centrum linii umocnień. Tak w latach 80 tych i 90 tych XIX wieku powstał ogromny pierścień umocnień, fortów i szańców. Forty w Krakowie się rozrosły. W międzyczasie wojsko Austro-Węgierskie oddało Wawel. Zwiększyła się zatem ilość miejsc do obsadzenia i oddano jedną z siedzib armii. Dlatego jeszcze jedne piękne koszary były jak najbardziej na miejscu 🙂

Tak ok.1890 roku powstały koszary artylerii fortecznej, czyli dzisiejszy budynek stomatologii UJ. Tuż obok, w tym samym stylu, powstało więzienie garnizonowe, nadal pełniące funkcję więzienia.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *