Akademia Krakowska – gdzie miała być pierwsza siedziba?

Gdzie ta akademia?

Ruszamy na Kazimierz! Czy pierwsza siedziba Akademii Krakowskiej była gdzieś tutaj? Pozostańmy w okolicy niegdysiejszego rynku tegoż miasta, czyli placu Wolnica. Dom narożny z ulicą Bocheńską jest umiarkowanie interesujący (wizualnie), ozdobiony jest jednak wmurowaną dosyć wysoko tablicą.

Tablica na placu Wolnica

Co jest na tablicy?

Zgodnie z tym, co jest na niej napisane, odkryto tu relikty gmachów dawnego uniwersytetu. To raczej kolejna bzdura. O co chodzi? Teoria, iż uniwersytet Kazimierza Wielkiego planowano pierwotnie na Kazimierzu, a nie w Krakowie, nie jest nowa. Duża część badaczy ją neguje, choć naszym skromnym zdaniem coś mogło być na rzeczy. Wiele jest w dawnych dokumentach strzępków informacji (różnego rodzaju), świadczących o możliwej próbie założenia Studium Generale gdzieś na Kazimierzu. Pewności brak, ale hipotezy tej całkowicie odrzucić nie można. Natomiast nawet jeśli tak było, to tablica na Wolnicy nie znajduje uzasadnienia.

Gdzie mógła być pierwsza siedziba Akademii Krakowskiej?

Ewentualnych reliktów gmachów uniwersyteckich dopatrywano się raczej w innych miejscach, być może już w obrębie późniejszej dzielnicy żydowskiej. To temat zresztą na osobne rozprawy. Skąd zatem tablica? Dobre pytanie… Gdzieś na przełomie XIX i XX wieku prowadzono tu jakieś prace ziemne, związane bodaj z zakładaniem wodociągu i faktycznie – coś odkryto. Relikty jakichś starych murów. Dumny właściciel kamienicy dowiedział się o tym od wezwanych archeologów i szybko zmajstrowano odpowiednia tablicę – „tu stała Akademia Krakowska!”

Co wiemy dzisiaj?

Tymczasem dziś już wiemy jak było. Jest to być może fragment jakiejś przedkolacyjnej jeszcze zabudowy Kazimierza. Najprawdopodobniej jednak mamy tu do czynienia z pozostałością dawnego przedproża, jakiejś piwniczki pod tarasem, który stał niegdyś przed budynkiem (podobne przedproża istniały przy kamienicach w rynku krakowskim). Nie ma najmniejszych szans na potwierdzenie treści tablicy. Trudno i już.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *