Pępek Wawelu

Krakusi nie mają najmniejszych wątpliwości, że pępek świata nazywa się Kraków! A gdzie indziej mógłby leżeć w samym Krakowie, jeśli nie na Wawelu! Na świętej górze, w samym sercu narodu polskiego; w świątyni polskości! Owa krakowska oś świata była jednak dotąd czysto abstrakcyjnym i symbolicznym pojęciem. Lecz właśnie dziś, 20 marca 2023, zmaterializowała się – na Wawelu!

Pępek świata!

W dniu równonocy wiosennej, na środku dziedzińca arkadowego pałacu królewskiego na @Zamek Królewski na Wawelu, z geodezyjną precyzją oznaczona została „krakowska oś świata”. Ów krakauerologiczny pępek świata; ten, o którym niegdyś pisali panowie Czuma i Mazan! Pamiątkowy medalion AXIS MUNDI CRACOVIENSIS jest jednak nie tylko wyrazem uwielbienia Krakowa i jego cudowności przez samych Krakusów. Jest przede wszystkim hołdem dla wkładu geodetów i ich pomiarów w badania i renowacje Zamku Królewskiego na Wawelu. Znak ten umieszczono bowiem z okazji przypadającego jutro (21 marca) Światowego Dnia Geodetów. Jest to również swoiste wotum dla „świątyni polskości”, złożone w imieniu wszystkich geodetów za pośrednictwem Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Ten niezwykły obiekt powstał… z mojej inicjatywy (@Mariusz Meus) jako członka @Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz jednocześnie, paracownika Zamku Królewskiego na Wawelu. Od kilku lat badam historię geodezji wawelskiej i zabytków miernictwa na wzgórzu wawelskim. A jest ich tam sporo! Żeliwne repery – znaki pomiarów wysokości – z około 1905 roku, umieszczone na murach zamkowych, mosiężne bolce punktów osnowy poligonowej w posadzkach i parkietach wnętrz pałacu królewskiego, kamienie grabniczne Wawelu z około 1920 roku (sam odkrylem dwa, dotąd nieznane), główny punkt triangulacyjny na iglicy wieży zegarowej katedry wawelskiej… Geodezja na Wawelu jest wszędzie i z milimetrową dokładnością opisała całe wzgórze i każdy fragment wszystkich budowli wawelskich precyzyjnymi pomiarami. To dzięki geodezji wiemy jak wielki [nomen omen] jest Wawel! O tym aspekcie Wawelu będzie można wkrótce przeczytać w szczególowym opracowaniu pod tytułem „Wawel w liczbach”. Z rozdziałem poświęconym geodezji i jej zabytkom na Wawelu.

Pamiątka – znak geodezyjny

Medalion jest jednak nie tylko pamiątka i atrakcją, ale też bardzo praktycznym obiektem: geodezyjnym znakiem punktu pomiarowego, którego centr – czyli punkt, na który celują geodeci podczas pomiarów na znakach geodezyjnych – to milimetrowy brylant; maleńki, ale najprawdziwszy diament. Tak więc, legenda urojonego przez międzywojennych ezoteryków czakramu ma od teraz na Wawelu godne zastępstwo. Bo nie dość, że absolutnie materialne – że każdy może dotknąć, zobaczyć – to jeszcze potwierdzone z geodezyjną precyzją. W dodatku, stanowiące upamiętnienie ważnej, naukowej i jak najbardziej prawdziwej historii, zapisanej w murach wawelskich. Teraz już nie ma najmniejszych wątpliwości, że Wawel to faktycznie centrum świata!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *