pawilon Wyspiańskiego

Liście na pawilonie Wyspiańskiego

Liście na Pawilonie Wyspiańskiego? Co tu robi ten liść?

Najpierw wytłumaczę, gdzie zrobiłam to zdjęcie. Jest to Plac Wszystkich Świętych i ściana nowoczesnego budynku Pawilonu Wyspiańskiego. Tak, listki zdobiące te ruchome elementy nie wstawiono tu przypadkiem, są związane właśnie z tym wielkim krakowskim artystą ?

Wyspiański miał na swoim koncie nie tylko postrach maturzystów – dramat „Wesele”, czy piękne witraże u Franciszkanów. Był wszechstronnym artystą i tworzył również wyposażenie wnętrz i meble. Motyw liścia kasztana, który można zobaczyć na nowoczesnym budynku Pawilonu, wykorzystał do balustrady w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

Na początku XX wieku, Towarzystwo Lekarskie zleciło Stanisławowi Wyspiańskiemu wystrój wnętrz swojej nowo powstałej siedziby. Zaprojektował wystrój między innymi sali posiedzeń, czytelni, biblioteki i klatki schodowej.

Wnętrze Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, fot. Lollencja

Niestety do wnętrza Domu Towarzystwa Lekarskiego nie wchodzi się tak po prostu, więc nie jest tak łatwo zobaczyć te dzieła. Jednak polecam zajrzeć do Pawilonu Wyspiańskiego. Są tam zrealizowane projekty witraży naszego mistrza. Kto jeszcze nie był, to niech się nie krępuje ? , wewnątrz jest informacja turystyczna i kawiarnia pod ziemią. Wchodzić i oglądać ?

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *