lamka pod mariackim

Lampka na kościele Mariackim?

Co tu robi ta lampka? Latarnia? Na zewnątrz kościoła Mariackiego?

Lampka świeci się pod wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, która trzyma w ręku złamane strzały. Oznacza to, że Maryja jest w stanie obronić nas przed zarazą (wspominałam o tym tutaj). Jednak przecież nie zrobi tego bez naszej modlitwy! Dlatego tutaj jest specjalne miejsce do wyrażania swojej religijności w podzięce za ochronę miasta przed epidemią.

Historia Obrazu Matki Bożej Łaskawej na ścianie kościoła Mariackiego

W latach 1707-1709 w Krakowie wybuchła straszliwa epidemia, zwana „morowym powietrzem”, podczas której zmarło wiele tysięcy ludzi.

Jednym z bohaterów tamtych czasów był rajca krakowski, Michał Behm, który zbudował szpital nad brzegiem Wisły. Jako jeden z niewielu rajców został w mieście i opiekował się chorymi. Otrzymał on obraz Matki Boskiej Łaskawej od oo. Pijarów w 1708 roku, który podarował do Kościoła Mariackiego (znajduje się tuż przy głównym ołtarzu). Po uzyskaniu zezwolenia od biskupa na odprawianie modlitw i nabożeństw do tego obrazu, polecił on wymalować jego drugi wizerunek. Stąd obraz wziął się także na zewnętrznej ścianie kościoła Mariackiego, przy północnym wejściu, tak by był do niego łatwiejszy dostęp.

Przed obrazem, przy głosie trąb, wierni prosili o ocalenie od epidemii. Tego samego roku, w dzień Niepokalanego Poczęcia NMP, epidemia nagle się skończyła. Obraz zaczął być otaczany coraz większym kultem, ponieważ wierzący uznali go za cudowny. Kult trwa do dnia dzisiejszego, chociaż jest dość dyskretny. Krakowianie zostawiają pod obrazem kwiaty.

Lampka na kościele mariackim, czyli latarnia morowa przy obrazie

Latarnia z wiecznie zapalonym światłem, nie znajduje się tutaj przypadkiem. Wisi przy obrazie przedstawiającym Maryję, która trzyma w dłoniach połamane strzały. Strzały w symbolice sakralnej często oznaczają zarazę, a takie przedstawienie oznacza, że Maryja jest w stanie obronić nas przed tym niebezpieczeństwem. Po tym jak na początku XVIII wieku ustała zaraza w Krakowie, radni miejscy obiecali palić światło przy obrazie Matki Boskiej Łaskawej na ścianie Kościoła Mariackiego. Mieszkańcy wierzyli przecież, że to ona uratowała ich przed śmiercią.

Druga interpretacja

Ja interpretuję tę lampkę także w nawiązaniu do wiecznej lampy, która zawsze świeci się w kościele przy tabernakulum. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że to światło “oznacza i wyraża cześć dla obecności Chrystusa” (w Najświętszym Sakramencie). Więc ta lampka pod obrazem oznacza i wyraża cześć dla Maryi, która chroni miasto przed zarazą.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *