Kraków rowerem

Na pewno już zdążyliście odkryć, że zwiedzanie Krakowa, miasta królów, może dostarczać wrażenia tak hojnie jak władca funduje kościoły i pałace. Odwiedzić Kraków rowerem to prawie jak otrzymać od monarchy we władanie własne księstwo albo odkryć nową kopalnię srebra. Chcielibyśmy Wam we współpracy z BikeTrip, krakowską wypożyczalnią rowerów i firmą wycieczkową, zaproponować 10 ciekawych miejsc do odwiedzenia na dwóch kółkach.

Spis treści:

BikeTrip

Nasza przewodnicka praca prowadzi czasami do niezwykłych spotkań i wiedzie nas w zupełnie nowe światy. Najczęściej dzieje się tak przez ludzi, których poznajemy razem spacerując po Krakowie albo dzieląc się naszą „ciekawością” w Internecie. Tak też było tym razem, gdy spotkaliśmy Tomka i Przemka z firmy rowerowej BikeTrip, tu w naszym ukochanym Krakowie. Panowie zajmują się organizacją turystyki rowerowej i wypożyczaniem jednośladów, a ich świat przez praktycznie 24 godziny na dobę kręci się wokół roweru. Tak jak my, BikeTrip zaprasza na rowerowe spacery po Krakowie, ale też zabiera Was do Tyńca, Nowej Huty i Ojcowskiego Parku Narodowego.

Wydaje nam się, że filozofia „Bądź sobą”, którą z radością dzieli się BikeTrip, dobrze zgrywa się z naszą ciekawością historii Krakowa – z poziomu siodełka czy spacerując, sportowo czy naukowo, wszyscy jesteśmy wdzięczni pięknemu miastu, które nas kształtuje. I mało które miasto, przetrwawszy burze dziejów, tak bardzo „jest sobą” jak Kraków.

Biketripowiczów można też często spotkać na szlakach beskidzkich i jurajskich, gdzie wraz z wycieczkowiczami szukają ciszy i śladów przeszłości. Więcej o sobie opowiadają na profilu facebookowym, na Instagramie i kanale YouTube.

Dzisiaj przygotowali dla nas krótki artykuł typu TOP10 przybliżający nam „Kraków rowerem”. Oddajmy głos Tomkowi z BikeTrip.

Kraków rowerem – 10 ciekawych miejsc

Rowerową przejażdżkę rozpocząć można od szybkiego rzutu okiem na naszą mapę „Kraków Rowerem”, gdzie znajdziecie listę atrakcji z googlową możliwością wyznaczenia między nimi szlaku. Tam też wybieramy się nieraz rowerem razem z BikeTrip i dla własnej przygody.

Pierwsze pięć miejsc na rower w Krakowie będzie dla miłośników wolnej jazdy i spaceru.

Coś dla miłośników wolnej jazdy i spaceru

1. Bulwary Wiślane

Ulubiony obszar rekreacyjny Krakowa, na rower i przebieżkę, przyciąga gładkością tras i widokami. Bulwary zbudowano w latach 1905-1909 i okazały się dobrą ochroną miasta przed powodziami i wyśmienitym miejscem spacerowym. Bulwarami można przebyć spory odcinek wzdłuż Wisły, zerkając na falującą toń i dzielnych kajakarzy. To tutaj biegnie szlak EuroVelo 4 aż do Kijowa. Kupcie nam i BikeTrip lody podczas wspólnych Free Biking Tours i wrzucajcie zdjęcia z Bulwarów pod #bulwarywislane i #hikeonbike.
http://www.instagram.com/ciekawikrakowa
http://www.instagram.com/biketripkrakow

2. Podgórze

Ślady galicyjskiej historii Krakowa dobrze widać w dzielnicy Podgórze. Już od 1784 r. cesarz Józef II sprowadzał tu niemieckich rzemieślników w ramach akcji kolonizacyjnej (zapytajcie Tomka z BikeTrip – to temat jego pracy magisterskiej!), a w II wojnie światowej istniało tu żydowskie getto. Przyjemne uliczki Podgórza doskonale nadają się na rower. Kawiarni nie brakuje, a historia wręcz ucieka nam spod kół.

3. Kopiec Krakusa

O genezie kopca istnieje wiele teorii, o których opowiadamy przy okazji wspólnych darmowych spacerów z BikeTrip. Pewnym pozostaje, że swego imienia użyczyła mu legendarna postać Krakusa występująca już w kronikach u Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Wyjątkowe ziemne założenie mogło powstać gdzieś między 500 r. p.n.e. i IX w. n.e., a dziś zachęca widokiem na Kraków, przestrzenią zieleni i wygodnym położeniem na Podgórzu. Dojazd rowerem ledwie w kilkanaście minut od Wawelu

4. Rundka po Starym Mieście

Cokolwiek by nie pisać tutaj o Starym Mieście będzie niewystarczające – dlatego zapraszamy Was do artykułów z ciekawostkami na naszym blogu jak ten czy ten. Rowerowanie w Starym Mieście może być utrudnione przez ruch pieszy, ale naszym zdaniem nie ma lepszego środka transportu, by szybko się w jego obrębie przemieścić. W Krakowie istnieje wiele możliwości wypożyczenia roweru w centralnej lokalizacji – jak choćby w BikeTrip na Zwierzynieckiej 30.

5. Kopiec Kościuszki

Na zachodzie miasta doskonałym punktem widokowym jest kolejny z krakowskich kopców zbudowany w 1823 r. dla upamiętnienia Tadeusza Kościuszki. W zespole kopca znajdziecie fort i kaplicę, a przez cichą dzielnicę willową dojedziecie do niego ulicą Waszyngtona spod klasztoru Norbertanek. To doskonała odległość na kilkugodzinny rowerowy wypad. W naszym rankingu „Kraków rowerem” z łatwością łapie się do pierwszej piątki. Na zakończenie wizyty proponujemy z górki na pazurki przez parkowe drogi w stronę Błoni Krakowskich.

Dla łaknących sportowych doznań

Następne 5 miejsc „Krakowa na rower” da Wam szansę uwolnienia ducha przygody i bardziej sportowych doznań. Będą wzgórza, dłuższe przejazdy i zieleń.

6. Las Wolski

Wzgórza na zachód od Krakowa pokryte są tajemniczymi dębowymi i bukowymi lasami. Wykorzystywano je jako obszar rekreacyjny miasta już od XIX w. Pośród wielu malowniczych dolinek jurajskich i wapiennych skał są też łąki na pikniki i ścieżki dla rowerzystów. Krakowskie zoo to dodatkowa atrakcja, a zamek Luftwaffe z lat 40. w Przegorzałach i pobliska Willa Baszta rzucają dziwny architektoniczny czar. Tutaj też znajdziecie kolejny kopiec – 35-metrowy Kopiec Piłsudskiego. Ciekawych miejsc na pewno starczy na całodzienną wyprawę rowerem, a więcej opowiemy Wam w naszych filmach tutaj.

7. Wieliczka

Jeśli szukacie szlaków rowerowych na południe od Krakowa, to choć wyjazd z miasta jest trudniejszy w tym kierunku, to dostępna dalej obfitość traktów uraduje każdego. Po drodze odwiedzić można przesławne kopalnie soli w Wieliczce z własnymi usługami turystycznymi, miejsce niestety bardzo oblegane. Choć możemy zapewnić, że naprawdę piękną kolekcją rzemiosła w soli nadrabia wszelkie niedogodności dojazdu i nadmiernej popularności. Śmiało zostawcie nam swoje fotograficzne wrażenia pod #wieliczkabybike.

8. Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy zasługuje na miejsce w każdym zestawieniu TOP10 na Kraków i okolice, jako że jest świetnie dostępny rowerem. Jego rzeka, skały i zamki zachwycą każdego świetną harmonią natury i kultury. Ku zamkom w Ojcowie i Pieskowej Skale zmierzamy przez zieloną dolinę pełną wapiennych skał i rzadkich gatunków flory i fauny. Wszystko to w rowerowym zasięgu, prawdziwie na przedprożu Krakowa. BikeTrip może Was zabrać tam na swoje jednodniowe wycieczki, zajrzyjcie tutaj.

9. Puszcza Niepołomicka

Dla tych, którzy lubią cichsze chwile w pojedynkę ze swoim jednośladem polecamy królewskie lasy łowieckie na wschód od Krakowa – Puszczę Niepołomicką. Choć zalesiona ponownie sosną w XIX w. i niekoniecznie o białowieskim charakterze puszcza obfituje w szlaki rowerowe i jest świetnym miejscem ucieczki od zgiełku miasta. Ptaki intensywnie śpiewają w miesiącach wiosennych, a latem przyjaźnie szemrzą strumyki. Wśród atrakcji kultury wspaniały jest zamek królewski w Niepołomicach i klasztor benedyktynek w Staniątkach o bogatej tradycji muzycznej sięgającej średniowiecza.

10. Łąki Nowohuckie

Na wyciągnięcie ręki od centralnego Krakowa i w zasięgu rowerowej kilkugodzinnej wycieczki leży Nowa Huta. Dzielnica powstała w latach 50. wokół huty stali i sama w sobie jest ciekawym zabytkiem architektury użytkowej, ale rowerzystę mogą ściągnąć tu łąki nowohuckie oddzielające dzielnicę od Wisły. Znajdziecie tu rzadkie gatunki motyli (np. czerwończyk fioletek) i ptaków (derkacz, bączek), tak by przypomnieć sobie, że natura rozkwita nawet u progu wielkiego przemysłu. Wycieczkę wokół całego dziedzictwa Nowej Huty organizujemy razem z BikeTrip – do poczytania tutaj.

Kraków rowerem – do dzieła!

I tak dobiegliśmy do końca dziesiątki „Kraków rowerem”. Właściwie powinna być dwudziestka. Bez wątpienia Kraków to miasto przyjazne rowerom. Oprócz miejsc opisanych tutaj mamy w głowie jeszcze wiele następnych – dla rowerów miejskich, trekkingowych i MTB. Poprowadzimy Was tam razem z ekipą BikeTrip – osobiście, fotograficznie i filmowo. Zajrzyjcie na naszego i biketripowego facebooka w poszukiwaniu eventów-ogłoszeń o krakowskich wycieczkach rowerowych. Natomiast nasze wspólne filmy dla turysty i mieszkańca znajdziecie na naszym yutubie.

Do zobaczenia!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *