Kościuszko święcenie szabli

Kościuszko i święcenie szabli

Kościuszko był religijny? Dlaczego Kościuszko święcił szablę?

24 marca 1794 roku w Krakowie rozpoczęło się powstanie Kościuszkowskie, nazywane insurekcją. Zdjęcie zrobiłam w miejscu gdzie był wstęp do tego wydarzenia, przy kościele Ojców Kapucynów przy ulicy Loretańskiej. Prawie wszyscy kojarzą, że Insurekcja Kościuszkowska to przysięga na Rynku Krakowskim. Jednak rano, naczelnik wziął udział we mszy świętej właśnie u Kapucynów, po której poświęcił szable. Pokazuję tablicę pamiątkową.

A odpowiadając na tytułowe pytanie – istotniejsze niż to czy był religijny było to, że miał niesamowity zmysł polityczny. Wiedział, że taki krok będzie wspaniały wizerunkowo 🙂 Był niesamowitym liderem, który sam wygłaszał przemowy, np. w kościele Mariackim czy w Starej Synagodze na Kazimierzu. Po bitwie pod Racławicami wjeżdżał do Krakowa w stroju kosynierów – prostych ludzi, walczących kosami, aby ich wyróżnić. Znał się na gestach 🙂 Dlatego jego legenda żyje do dzisiaj.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😀

1 thought on “Kościuszko i święcenie szabli”

  1. Jego szable znajdują się w innym kościele. Nie tylko w tym się „modlił”. Może w tym się pokazał, ale w innym się modlił. A w jakim? Mam nadzieję, że autorka się dowie….

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *