Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej

Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej

Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej? Dawniej w Krakowie było znacznie więcej kopców niż jest obecnie. Niektóre niszczone były przez ignorancje ludzi, którzy – zapomniawszy ich historię i znaczenie – bezceremonialnie rozgarniali te kopki ziemi. Ale były też kopce, które zniszczyli w pełni świadomie, z premedytacją: z przyczyn politycznych.

Kopiec którego już nie ma – Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej

Taki los spotkał kopiec usypany podczas zakładania Plant krakowskich; wówczas nazywanych „ogrodami miejskimi” lub „plantacjami”. Kopiec był pomnikiem utworzenia Rzeczypospolitej Krakowskiej – Wolnego Miasta Krakowa, istniejącego w latach 1807-46. Kopiec wieńczył słup w barwach państwowych: białym i niebieskim. Po upadku powstania krakowskiego, w 1846 Kraków wcielono do Austrii. Dzisiaj już go nie ma, ponieważ wkrótce potem, w 1849, kolumnę usunięto. Kopiec zaczął popadać w ruinę, by ostatecznie w 1874 zostać rozebranym.

Gdzie był i co jest tam teraz?

W miejscu kopca urządzono kolisty placyk po środku którego ustawiono obelisk wykuty z tatrzańskiego granitu: pomnik Floriana Straszewskiego – jednego z twórców Plant krakowskich. Do dziś kształt placu wokół obelisku i niewielka wyniosłość terenu obudowana schodkami, na której stoi pomnik, zdradza, że w tym miejscu – u zbiegu ulicy Basztowej i Westerplatte – stał niegdyś jeden z zaginionych kopców Krakowa.

Mariusz z Honorowego Południka Krakowskiego zaprasza na swojego bloga.

Ciekawostka ta powstała przy współpracy z akcją Honorowy Południk Krakowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *