Komenda Główna Straży Pożarnej w Krakowie.

Co to za ceglany zamek?
To zamek ogniomistrzów!
A tak serio, to komenda straży pożarnej w Krakowie.

Dlaczego jest taki wypasiony?
Złożyło się na to kilka spraw.

Kiedy w Krakowie zainwestowano w Straż Pożarną?

Po pierwsze, w 1850 roku, Kraków ucierpiał z powodu wielkiego pożaru, który zniszczył 2 klasztory, kilka pałaców i 153 budynki. Wygaszanie pogorzelisk trwało 5 dni.
Miasto bardzo się przejęło. W ciągu następnych kilkunastu lat kupiono masę sprzętu, a liczbę zawodowych, miejskich strażaków powiększono ośmiokrotnie, z 5 do 40. Więc ochrona przeciwpożarowa była dla miasta priorytetem.

Gdzie mieli swoje miejsce w Krakowie strażacy przed wybudowaniem tej siedziby?

Przy okazji przypomnę, że wozy strażackie kiedyś były ciągnięte przez konie, więc potrzebne było miejsce nie tylko dla samych strażaków, ale także dla wozów i koni. Zanim powstał ten piękny, zamkowy budynek, strażacy i ich ekwipunek mieścili się w Sukiennicach. Potem przez jakiś czas w Odwachu (czyli nieistniejącej przybudówce przy wieży Ratuszowej).

Komenda Miejska Straży Pożarnej w Krakowie

W 1879 zakończono budowę gmachu przeznaczonego już specjalnie dla nich. Autorem projektu był Maciej Moraczewski (inne projekty to gmach ASP czy rzeźnia miejska na Grzegórzkach). Do budowy przyczynił się również prezydent miasta, Mikołaj Zyblikiewicz.

Gmach wygląda elegancko, ponieważ znajduje się przy ulicy otaczającej Planty, a urzędnicy miejscy marzyli sobie, żeby to była reprezentacyjna okolica.

Z ciekawostek związanych z samym budynkiem:
1. W strażnicy mieszkał Naczelnik i oficerowie straży pożarnej z rodzinami.
2. Nad bramą środkową umieszczony był zbiornik wodny. (Zastanawiam się, czy może w samej wieży?).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *