Kolejny piękny pałac w Krakowie?

Ten jest wyjątkowy ponieważ:

1. Został oddany w ręce Muzeum Narodowego … dawno temu … w 1904 roku. Był to drugi budynek (po Sukiennicach) Muzeum Narodowego w Krakowie.
2. W środku kryje ogromną kolekcję monet, medali, orderów, banknotów i rycin.
3. kolekcja numizmatyczna liczy dziś ponad 100.000 obiektów, z czego 2500 najcenniejszych można podziwiać na ekspozycji zajmującej prawie cały budynek.
4. Skarby są nie tylko w budynku, ale również w ogrodzie.

Dzięki komu mamy tutaj takie skarby?

To pałac i kolekcja Emeryka Hutten-Czapskiego.

W skrócie ciekawe dla mnie jest to, że związał się z Krakowem w ostatnich latach swojego życia. Wcześniej robił karierę jako wysokiej rangi urzędnik Rosyjski. Jednak czuł się Polakiem, chociaż ziemia którą posiadał znajdowała się tylko 40 kilometrów od Mińska (Stańków – dzisiejsza Białoruś). Jako bezpieczne miejsce dla swojej kolekcji polskich monet wybrał Kraków.

Co znajdziemy w ogrodzie?

Fragmenty kamiennych rzeźb z gotyckich kościołów i kamienic Krakowa, zebrane podczas prac archeologicznych i remontowych, m.in. oryginalny XIV-wieczny pinakiel z bazyliki Mariackiej.

Co to ten pinakiel? Pionowy element dekoracyjny w postaci smukłej kamiennej wieżyczki, zakończonej od góry iglicą. Pokazuję na zdjęciu 🙂

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Ps. Jest to już trzeci post z serii … wielkich krakowskich fundacji, w zeszłym tygodniu pisałam o Domu Opieki Helclów, dwa tygodnie temu o Schronisku Dla Osieroconych Chłopców Lubomirskiego. Polecam poszukać 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *