kaduceusz na drzwiach

Kaduceusz – co to i dlaczego jest na drzwiach?

Czy ten symbol oznacza, że tu jest apteka?

Nie!

☤ To nie ⚕

(ale zdziwko, że te dwa symbole są dostępne w obrazkach słownika).

⚕ – to laska Asklepiosa – symbol medycyny

☤ – to kaduceusz – laska Hermesa – symbol pokoju i handlu

Dlaczego tu jest ten „Kaduceusz”? Ponieważ to budynek Szkoły Handlowej. Instytucja ma ponad 130 lat, a budynek prawie 115 (architektem był Jan Zawiejski – zaprojektował także teatr im. J. Słowackiego).

To z tej instytucji wyodrębnił się w 1925 roku dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Kaduceusz w muzeum

Kto wie, gdzie jeszcze można w Krakowie znaleźć ten symbol – kaduceusza? Mniejszy, ale równie pięknie wykonany?

Aby dobrze to wytłumaczyć cofnijmy się w czasie do momentu gdy Polska przestała istnieć. Chwilę po tym wydarzeniu Pani Izabela Czartoryska wybudowała miejsce w którym zbierała i pokazywała pamiątki po rodzinie i po wielkich Polakach. To miejsce nazywało się Świątynią Sybilli, znajdowało się w Puławach i było pierwszym muzeum narodowym. Nad wejściem był napis „Przeszłość – Przyszłości”, a klucz do Świątyni miał kształt Kaduceusza. Co to ma wszystko wspólnego z Krakowem? Kolekcję, razem z kluczem można teraz podziwiać w Muzeum Czartoryskich, tuż obok bramy Floriańskiej. ?

Symbole mają to do siebie, że często mają kilka znaczeń. I Kaduceusz może być znakiem pokoju, handlu, ale może także przypominać o funkcjach właściciela. A Hermes – jego właściciel był nie tylko posłańcem bogów, był również tym, który odprowadzał dusze na tamten świat. Mógł więc czasem którąś zawrócić. Czy Izabela chciała, aby jej kolekcja się przyczyniła do powrotu kraju z zaświatów? Na pewno?

W muzeum Czartoryskich jest ścieżka sensoryczna, to znaczy, że prawie w każdej sali znajduje się jakaś kopia eksponatu, którą można swobodnie dotykać. Ten klucz znajduje się w pierwszej sali, a kopia dla dotykalskich (czyli takich jak ja 😉 ) znajduje się po prawej w kącie. Zdjęcie powyżej to właśnie zdjęcie kopii z bliska.

Część tej wiedzy znalazłam na Instagramie u @do.sztuki – polecam!

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *