Historia Krakowa – prehistoria

Prehistoria Krakowa? Wrzesień to tradycyjnie okres powrotu do szkoły. W związku z tym doniosłym faktem, postanowiliśmy sobie, iż czas najwyższy na wielką powtórkę – mianowicie powtórkę z lekcji historii. Historii Krakowa, oczywiście! Przez najbliższe tygodnie, będziemy sobie (w duuużym skrócie) streszczać dzieje miasta, o którym na co dzień się tu rozpisujemy. Mimo niedzieli, czas na pierwszy dzwonek!

Prehistoria Krakowa

Zasadniczo skupiać się będziemy na dziejach historycznych, tzn. poświadczonych w jakichś dokumentach pisanych, wskazujących nam pewne fakty, daty i nazwiska. Tym niemniej, zaznaczyć chociaż wypada, iż Kraków istniał na długo wcześniej, zanim ktokolwiek łaskaw był coś o nim napisać.

Początki osadnictwa na terenach dzisiejszego Krakowa

Genezy Krakowa szukać trzeba w jego niebywale atrakcyjnym położeniu i korzystnych dla osadnictwa warunkach. Pierwsi ludzie przybywają tu w paleolicie. Ich potomkowie stopniowo nabywają nowe umiejętności i coraz mocniej podporządkowują sobie naturę. Korzystają z obfitości lasów i dobrodziejstw ofiarowanych przez rzeki. Skały (jak Wawel) dają schronienie.

Z czasem nasi przodkowie nauczą się uprawiać ziemię (a gleby tu wcale przyzwoite!) i tym samym uniezależnią się trochę od tego co uda im się (lub nie) zebrać z drzew, bądź upolować. Zagospodarowana ziemia oznacza stałe osadnictwo. Jest czego bronić, powstają więc obronne osady. Ich mieszkańcy zaczynają się specjalizować w wybranych zawodach. Jedni łowią mamuty, drudzy renifery. Ktoś para się garncarstwem, inni prymitywnym hutnictwem. Rozpoczyna się eksploatacja solanek. Są więc towary. Część z nich zostaje na potrzeby własne. A co zrobić z resztą…? I tak rozpoczyna się handel!

Pierwsi Słowianie

Ustalają się pierwsze stałe szlaki handlowe (ściślej – jedyne w dziczy i kniei zdatne do przemieszczania się drogi). Co jakiś czas następuje wymiana ludności. Zazwyczaj w sposób… raczej niepokojowy. W końcu na te ziemie przybywają Celtowie. I dopiero gdzieś około VI-VII wieku pojawiają się tu pierwsi Słowianie. Z licznych osad – zalążków Krakowa – najpotężniejsza pozostaje ta ulokowana na Wawelu. Ośrodek przyszłej władzy o ponadlokalnym znaczeniu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *