figura przed bernardynami

Figura pod kościołem Bernardynów

Co to za figura? Pod krakowskim kościołem ojców Bernardynów?

Najbardziej szanowany autor książek o Krakowie – Michał Rożek, w swojej „biblii” dla przewodników, czyli „Przewodniku po zabytkach Krakowa” wspomniał tylko, że jest to pozostałość po ozdobnej bramce z lat 1766-1767. Figura przedstawia Niepokalanie Poczętą.

✨

Co oznacza ten tytuł Maryi? Nie chodzi tu o poczęcie Jezusa, tylko o poczęcie samej Maryi. Nie chodzi też o sam „sposób” poczęcia, ono odbyło się całkiem zwyczajnie, tylko, że od samego początku swojego istnienia była wolna od grzechu. Jej syn Jezus miał być w przyszłości w całości stworzony z jej ciała, więc musiało być ono wolne od grzechu.

🛐

Przez wiele stuleci teologowie spierali się o tą sprawę, były nawet obozy za i przeciw. W koncu w połowie XV wieku Kościół ogłosił kult Niepokalanego Poczęcia, czyli powiedział oficjalnie „możecie w to wierzyć”. Czterysta lat później, w połowie XIX wieku Kościół ogłosił Dogmat o Niepokalanym Poczęciu. Czyli stwierdził, że jest to Prawda Wiary z którą się nie dyskutuje.

👋

Jak widzicie zeszłam trochę w stronę teologii i historii Kościoła. Lubię rozumieć znaki jakie widzę w sztuce sakralnej. Co myślicie o takim kierunku moich postów? Dobrego tygodnia kochani!

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😀

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *