dziury w kościele

Dziury w ścianie kościoła Mariackiego?

Co to za dziury w ścianie kościoła? Nie tylko kościoła, Barbakan też takie ma!

Co poniedziałkowa ciekawostka z serii “Co Tu Widać?”.

To maculce – dziury na rusztowanie ? Wkładano do środka belki, na których budowano rusztowanie.

To nie koniec ciekawostki! Najciekawsze jest to do czego się te dziury teraz dostosowywuje. Dziury mogą być teraz mieszkaniem dla ptaków, oczywiście jeśli się je odpowiednio przygotuje. Ostatnio widziałam chmarę ptaków latającą przy kościele Mariackim. Na pewno mieszkania dla nich są również w kościele Piotra i Pawła. Tam przeważają jerzyki.

Teraz dla odmiany ciekawostka o zwierzakach, które ostatnio można zobaczyć i usłyszeć na Starym Mieście: Jerzyk to taki ptaszek, który po wyrośnięciu i starcie z gniazda, lata bez postoju aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej – czyli ok. 2-3 lat. Cały czas w locie, odpoczywa szybując…

W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy przez 2 do 3 lat. Bywa także bliżej ziemi, ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Czasami też odpoczywa chwytając się pionowej ściany skały lub budynku pazurkami. Jest jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h.

Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *