DROGA KRÓLEWSKA

ZAPRASZAMY NA NIEZAPOMNIANY SPACER PO KRAKOWIE DROGĄ, KTÓRĄ PRZED WIEKAMI WKRACZALI NA WAWEL POLSCY KRÓLOWIE!

Trasa: Pl. Matejki – Barbakan – ul. Floriańska – Bazylika Mariacka – Rynek Główny – Collegium Maius – ul. Grodzka – Pl. Wszystkich Św. – ul. Kanonicza – Wawel
Czas trwania: 3,5 – 4 h

Plac Matejki, niegdyś część rynku kleparskiego – miasta lokowanego w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. To właśnie tutaj zaczynał się ten niezwykły trakt zwany z czasem Drogą Królewską. Dalej wiódł on przez Barbakan – nigdy nie zdobyty unikat architektury militarnej, wzniesiony na polecenie króla Jana Olbrachta u schyłku XV wieku. W tym miejscu poznamy historię murów obronnych, Plant oraz Bramy Floriańskiej – jedynej pozostałości po średniowiecznych obwarowaniach miasta. Spacerem przez ulicę Floriańską, główną ulicę Krakowa, dotrzemy do największego w skali europejskiej rynku, zwanego Rynkiem Głównym. Został on wytyczony po lokacji miasta w 1257 roku i spełniał wówczas kluczowe funkcje, m.in. handlową (targi, kramy, Sukiennice), reprezentacyjną, był siedzibą rady miejskiej (Ratusz) a także miejscem wykonywania wyroków na więźniach. Tuż przy Rynku Głównym, wznosi się zapierająca dech w piersiach Bazylika Mariacka. Stoi w tym miejscu wytrwale od XIII w. i po dziś dzień pełni funkcję fary miejskiej Krakowa. W środku, oprócz malowniczej polichromii Jana Matejki, zachwyca nas dzieło mistrza Wita Stwosz – Ołtarz Mariacki. W całości wykonany z drewna lipowego oraz dębowego przedstawia najważniejsze sceny z życia Jezusa oraz Maryi.


Widok na Kościół Mariacki z ulicy Floriańskiej.
Widok na Kościół Mariacki z ulicy Floriańskiej.

Nie pozostawia wątpliwości, iż spacerując Drogą Królewską warto na chwilę zboczyć z kursu i odwiedzić serce krakowskiej dzielnicy uniwersyteckiej – Collegium Maius. Studium Generale (dziś Uniwersytet Jagielloński) założył w roku 1364 król Kazimierz Wielki – był to jeden z pierwszych uniwersytetów w Europie. Dziś Collegium Maius zachwyca niemal pierwotnym kształtem pochodzącym z XV wieku. Mieszczące się tam muzeum stanowi skarbnicę instrumentów naukowych, dzieł wybitnych malarzy oraz wiele historycznych pamiątek niezwykle istotnych dla narodu polskiego.

Na naszej trasie nie może zabraknąć Pałacu Biskupiego wraz z Oknem Papieskim! To właśnie tu papież Jan Paweł II ukazywał się pielgrzymom. Tu spotykał się, rozmawiał i modlił razem z wiernymi.

Przyszła pora na przechadzkę ulicą Grodzką, przy której można odwiedzić tak wspaniałe obiekty jak na przykład barokowy Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła czy romański kościół pw. św. Andrzeja.

Ostatni odcinek Drogi Królewskiej, poprzedzający wjazd na Wzgórze Wawelskie, stanowi ulica Kanonicza. Ta wspaniale zachowana ulica krakowska swoją nazwę zawdzięcza kanonikom kapituły katedralnej, którzy właśnie tu budowali swoje domy. Stojąc na końcu ulicy Kanoniczej unosimy wzrok na wznoszący się przed nami symbol polskości – Wawel. To wzgórze nad Wisłą stanowiło siedzibę królów aż do XVII w. Każdy metr kwadratowy tego miejsca przesiąknięty jest historią, nawiązuje to wydarzeń oraz osób, bez których dzisiejsza Polska nie byłaby sobą. To właśnie tu powinniśmy przystanąć na moment, zwolnić, oddać się zadumie oraz refleksji…


Katedra na Wawelu.
Katedra na Wawelu.

Jeżeli zainteresowała Cię nasza historia i chcesz poznać więcej, zapraszamy na spacer ulicami Starego Miasta. Przedstawiona przez nas trasa może ulec modyfikacjom na Twoje życzenie. Standardowe zwiedzanie trwa 3,5 – 4 h. Do skorzystania z naszej oferty zapraszamy grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne, które chcą poznać najważniejsze miejsca w Krakowie i/lub są tu po raz pierwszy! Obiekty takie jak Bazylika Mariacka oraz Katedra Wawelska proponujemy zwiedzić również wewnątrz. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie, który znajduję się w zakładce „Kontakt„.

Cena standardowego zwiedzania – 300 zł dla grupy do 20 osób.

Do zobaczenia w Krakowie!


1 thought on “Droga Królewska”

  1. Tutaj warto się odnieść do Kazimierza Wielkiego i jego odniesienia do tego tematu. Król ten zasłynął nie tylko z rozwoju Polski i jego infrastruktury oraz gospodarki. Także zasłynął bardzo silnie (choć nie na lekcjach w szkole) z swojej rozwiązłości. Facet ten będący królem Polski miał bardzo bujne życie https://totemat.pl/krol-polski-kazimierz-wielki-bigamista/ ba, nawet można powiedzieć że był to hulaka dużego kalibru. Bardzo proszę, jeśli coś się nie zgadza w tym tekście o informację, to chętnie poprawię wpis.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *