Czy to znak apteki? Nie! Toż to znów kaduceusz!
(Na końcu wrzucam linka z tekstem gdzie mamy w Krakowie jeszcze dwa takie 😀)
Jak co poniedziałek ciekawostka od Klaudii 🙂
Tę piękną kamienicę przy samym kościele Mariackim wybudowano ponad sto lat temu, w latach 1907-1908, dla Celestyna Czynciela. Dlaczego o nim wspominam, chociaż na pewno go nie kojarzycie? Żebyście mieli szansę zapamiętać, że od jego nazwiska kamienica ma nazwę Kamienica Czynciela.
Na parterze i na pierwszym piętrze widać wysokie okna. Nie były to okna mieszkalne, tylko jednego z pierwszych nowoczesnych domów handlowych w Krakowie. Na piętrze konfekcja damska, na parterze magazyn, czyli sklep wielobranżowy 😉
Do tej funkcji wspaniale pasuje symbol, na który zwróciłam uwagę na początku, kaduceusz — symbol Merkurego, boga handlu.
Te piękne ozdoby zaprojektował Ludwik Wojtyczko, innym jego projektem była np. “trumna” o której jakiś czas temu wspominał Maciej.
O dwóch innych miejscach w Krakowie z tym pięknym symbolem pisałam kiedyś i można poczytać tu https://ciekawikrakowa.pl/kaduceusz-co-to/
Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia 😀