Ciekawi Krakowa

Co Ciekawy Krakowa może robić na kwarantannie?

Obecny czas jest bardzo specyficzny, targają nami sprzeczne emocje a perspektywy nie są zbyt kolorowe. Jednakże nie ma się co załamywać! Trzeba wykorzystać ten okres najlepiej jak potrafimy – każdy według własnego uznania i preferencji.

KLAUDIA

Przede wszystkim kochani, dbajcie o siebie. O zdrowie fizyczne i psychiczne, swoje i swoich najbliższych. Nie bójcie się prosić o pomoc i pomagać. Kraków to nie tylko piękno architektury i sztuki, to mieszkańcy. Jeśli czujecie, że jedyne na co stać waszego ducha to leżenie pod kołdrą i oglądanie starych filmów, to może tak być! Nie będziecie gorszymi ludźmi jeśli w tym czasie odosobnienia nie nauczycie siebie lub swoich dzieci trzech języków, programowania i stania na głowie. Jeśli ledwo wyrabiacie z życiem i własnym lękiem to szukajcie oparcia i nie myślcie, że jesteście gorsi od innych. Szukajcie tego, co Wam akurat pomaga. 

Jeśli pomaga Wam kultura i sztuka, jeśli poznawanie Krakowa i jego historii jest tym, co przynosi Wam radość i spokój to podzielę się z Wami miejscami w internecie, gdzie mogę spędzać godziny i czuję się jak w innym wymiarze ?

Blogi:

Nasz blog i teksty naszego Macieja, który z lekkością i humorem opowiada o Krakowie 

Tutaj link do tekstów jego autorstwa: https://ciekawikrakowa.pl/author/maciej/

Blog Posztukiwana, historyczka sztuki, która prowadzi bloga o krakowskiej sztuce KLIK.

Blog koleżanki z kursu na przewodnika po Krakowie, lubię poczytać jak widzi Kraków i życie w nim przewodnik – krakuska, czyli prawie jak ja ? KLIK i jej fanpage na Facebooku: KLIK.

Strona internetowa o sztuce i kulturze: Google Arts – głównie dla angielskojęzycznych KLIK.

Znalazłam filmik opowiadający o jednym z najbardziej znanych obrazów na świecie – o Wenus z Milo KLIK.

Albo kolekcję zdjęć Heleny Modrzejewskiej ? KLIK.

Profile na Facebooku:

Profil na fb Małopolskiej Konserwator Zabytków – pokazuje i opowiada o naszych małopolskich skarbach. Czuć jej wrażliwość i ogrom wiedzy – KLIK.

Profil Muzeum Czartoryskich na Fb – pięknie opowiadają o eksponatach i o historii muzeum KLIK.

Kanały na YouTube:

Odkryłam ostatnio że, Muzeum Krakowa ma swój kanał na YouTube. Masa krótkich filmików, gdzie opowiadają o mieście pracownicy muzeum, czyli specjaliści od naszego miasta ?

Na YouTube ulubione kanały związane z naszą tematyką to historia bez cenzury – lekko i dynamicznie o historii: KLIK.

Architecture is a good idea – tak samo o architekturze: KLIK.

Na instagramie : 

do.sztuki – kolejna historyczka sztuki, która ogólnie zmieniła moje podejście do sztuki nowoczesnej. Robi fajne quizy w swoich relacjach ? albo pokazuje zwierzaki na obrazach: KLIK.

Pieing – Instagramie i Facebooku, super lekko i obrazowo przekazywana wiedza z historii sztuki. Przy okazji uczy patrzeć na miasto z punktu widzenia urbanisty. Teraz widzę szerzej ?KLIK.

MACIEJ

Co robić podczas Ogólnopolskiej Wielkiej Domowej Kwarantanny Narodowej? Czy też może raczej, co w czasie kwarantanny mogą robić miłośnicy Krakowa (tylko tacy wszak nas tu interesują)?

Oczywiście sensownym wyjściem jest wielkie sprzątanie domowych pieleszy. Z tej możliwości – co ważne! – mogą skorzystać również osoby nie mające z Krakowem nic wspólnego, a w ostateczności nawet takie, które są miłośnikami innych miejsc. Wyżej podpisany tak właśnie postępuje – i sprząta. Nie za dużo (nie ma co się przemęczać), ale codziennie coś. Wygląda na to, że będzie sporo czyściej niż na Boże Narodzenie.

Nadmiar wolnego czasu odczuł też chyba mój kot, który – mam nadzieję – zrzuci dzięki temu kilka zbędnych kilogramów. Zabawa ze zwierzakami zdecydowanie potrafi umilić wlekące się tak samo kolejne dni.

Warto też znaleźć czas na przechadzkę. Ostatnio wprawdzie i to już nie jest zalecane, ale udało mi się odbyć kilka dłuższych, samotnych wędrówek po „nieturystycznych” rejonach Krakowa. Oczywiście po drodze omijając wszystkie napotkane osoby szerokim łukiem 😉

Najciekawszą formą oderwania się od otaczającej nas rzeczywistości, wydaje się być jednak lektura. Gdy już przeczytamy wszystko co zalega nam w domu, a wyjście do biblioteki jest niemożliwe, w sukurs przychodzi nam Internet. Koleżanki Klaudia i Paulina doradzą co poczytać, ja zaś spróbuję doradzić co… obejrzeć! Chodzi mi mianowicie o różnego rodzaju zdjęcia, rysunki i widoki dawnego Krakowa. Miłośnicy grodu Kraka mogą godzinami przeglądać tysiące skanów starych fotografii, widokówek, różnych miejskich (i wiejskich) dokumentów, a także krakowskich zbiorów muzealnych.

Co nieco znajdziemy więc między innymi na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie – https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna  – jest tego niemało, od Damy z Gronostajem vel Łasicą, po kolekcję starej krakowskiej fotografii.

Oczywiście, nie należy pominąć tutaj czołowej instytucji zajmującej się dziejami naszego miasta, a więc Muzeum Krakowa. Pod adresem: KLIK – znajdziemy trochę staroci, ponadto można polecić odnośnik do Cyfrowego Thesaurusa (zbiory online) oraz muzealnego bloga (byle tylko nie zaniedbywać Ciekawych Krakowa!!!).

Obszerne zbiory dokumentów (co oczywiste), ale i fotografii posiada Archiwum Narodowe w Krakowie. Wygląda na to że większość zeskanowanych już zasobów znajdziemy na stronie KLIK, tam trafiły również grube tysiące zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Mało? W takim razie pozostaje jeszcze na przykład Małopolska Biblioteka Cyfrowa KLIK – też znajdziemy wiele ciekawostek, można na przykład powspominać dawne dobre czasy przy lekturze starych krakowskich gazet. Fotografie również mają tu swoje miejsce. Część swoich zbiorów w formie online udostępnia również „Jagiellonka” na KLIK. Do moich ulubionych witryn należy jednak poświęcona stricte ikonografii strona KLIK  – to naprawdę nieprzebrane zbiory archiwalnych (i aktualnych) fotografii z całej Polski, a więc również i z Krakowa. Jak ktoś lubi takie klimaty – można tu spędzić całe dnie (i noce).

Tak więc trzymamy się mocno, zdrowo, nie dajemy się wirusom, ani by się zamartwiać pokusom!

Maciejowa kicia.

Paulina

Będąc typowym domownikiem, nie narzekam na konieczność ciągłego “siedzenia w domu” ?. Jestem z tych osób, którym nuda jest obca i zawsze znajdą sobie coś ciekawego do roboty. Dla przykładu ostatnio wyciągnęłam mój liczący lekko ponad 600 stron “Poczet królów i książąt polskich” – całkiem miła lektura! Co ciekawsze fakty zostają zapisane w moim podręcznym notesiku (tak dla utrwalenia wiedzy ?).

Równolegle poczytuję sobie przygody Kacpra Ryxa – jest to łotrzykowska powieść autorstwa Mariusza Wollnego, pierwsza z serii, w których głównym bohaterem jest Kacper Ryx, krakowski żak, zajmujący się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Akcja dzieje się w XVI-wiecznym Krakowie.

Na łamach powieści występuje wiele postaci historycznych, m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński, Jan Kochanowski, Jan Zamoyski, Jan Tomasz Drohojowski, Zygmunt II August, Mikołaj Rej, Łukasz Górnicki oraz Erazm Czeczotka. Dodatkowo, ważną dla rozwinięcia fabuły rolę pełni postać Pana Twardowskiego (źródło).

W owej powieści opisana jest historia, o której Ciekawym Krakowa pisał Maciej: o złodzieju Bartoszu z Lusiny.

Czytam również książki przyrodnicze, m.in. Duchowe życie zwierząt (świetna pozycja dla miłośników natury) oraz różnorakie kryminały ?.

Reszta czasu upływa mi na domowych porządkach, chwilach spędzonych w ogrodzie, aktywności fizycznej na domowym dywanie, picu kawy z ekspresu ☕ oraz doskonaleniu umiejętności kulinarnych ?‍?. 

Wszystkim Ciekawym Krakowa polecam z całą odpowiedzialnością, oprócz pozycji wymienionych powyżej, kilka fantastycznych miejsc w Internecie:

1.Blog Ciekawych Krakowa – KLIK. Czas kwarantanny jest idealny to przejrzenia i przeczytania wszystkich wpisów od początku istnienia naszego bloga ?.

2.Instagram: KLIK oraz Facebook: KLIK. Znajdziecie tam mnóstwo postów z pięknymi zdjęciami oraz sporą dawką wiedzy i ciekawostek! Po raz kolejny – jeżeli macie więcej czasu, zapraszam do prześledzenia naszych wpisów od samego początku.

3.You Tube: KLIK. Być może nie każdy wie, ale mamy swój kanał na YT! Póki co znajdziecie tam tylko 3 filmy, no ale cóż – warto!

4.Kontakt z nami: jeżeli tylko macie ochotę na rozmowy na temat Krakowa, jego historii, zabytków oraz osób z nim związanych – zapraszamy do napisania do nas! Możesz to zrobić za pośrednictwem Instagrama, Facebooka, wysłać nam maila (info@ciekawikrakowa.pl) lub komentować nasze posty i wpisy. Zapraszamy do lajkowania i komentowania 🙂

Kochani! Życzymy Wam zdrowia, wytrwałości i miłości ❤ Nie dajmy się pokonać … nudzie ?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *