Biblioteka wojewódzka w Krakowie… Kto mieszkał tutaj zanim wprowadziły się książki? Były to Koszary Franciszka Józefa.
W chwili budowy był to największy budynek w mieście Kraków
Wybudowany 160 lat temu – ówcześnie jeden z największych budynków w mieście. Niektóre źródła mówią, że ustępował mu tylko zamek. Jego długość to 230 metrów! W końcu w 1862 roku nie mieliśmy w Krakowie nawet Collegium Novum… Mieliśmy jedynie zamek i klasztory.
Jednak to nie zakonnicy tutaj mieszkali, tylko wojskowi. Były to koszary dla piechoty, ale nie zabrakło miejsca dla rodzin! W bocznych ryzalitach, czyli tych częściach wystających przed lico budynku były niewielkie mieszkania dla rodzin wojskowych. Budynek zaprojektował Feliks Księżarski (projektował później wspomniane Collegium Novum). Plan nawiązywał do ówczesnego wzorca francuskich koszar kawaleryjskich. Dlatego czasami stacjonowała tu również kawaleria.
Po co w Krakowie takie wielkie i piękne koszary?
Po powstaniu Krakowskim w 1846 roku Austria przejęła pełną władzę w Krakowie. Nowi rządzący od razu zajęli się pracami fortyfikacyjnymi, zaczynając od wzgórza wawelskiego. W 1850 roku cesarz Franciszek Józef zdecydował, że Kraków zostanie twierdzą. Wiązało się to nie tylko z budową fortów (o których na pewno będziemy jeszcze pisać), ale także z budową innych budynków na potrzeby wojska, jak np. koszarami. Pod koniec XIX wieku wojska w Krakowie było tyle, że wojskowi stanowili 10% mieszkańców miasta!
Jak to było z tym XIX wiekiem w Krakowie?
Dla tych, którzy nie studiowali historii i wiek XIX w Krakowie się im miesza… Maciej napisał kiedyś krótkie wytłumaczenie co działo się w tym czasie w naszym mieście. Jeśli potrzebujecie przypomnienia to zapraszam: https://ciekawikrakowa.pl/wiek-xix-co-tu-sie-dzialo/
Koszary Franciszka Józefa w 3D
Jeśli chcecie poczuć ogrom budynku starych koszar to tu jest dostępny model 3D – stąd pochodzi użyte zdjęcie modelu: https://3dwarehouse.sketchup.com/…/Biblioteka-Publiczna…
Ogromna mapa Twierdzy Kraków
Przekopując internety w sprawie Twierdzy Kraków natrafiłam na genialną mapę. Dokładnie na nakładkę na google maps (czy jak to się tam nazywa), która pokazuje większość elementów całej twierdzy właśnie na google maps. Jest ich kilkadziesiąt, więc sprawdźcie czy nie mieszkacie przypadkiem tuż obok jakiegoś szańca czy magazynu amunicyjnego. Na stronie http://sq9jdo.com.pl/Twierdza/indeks_2.html , zakładka Mapa Obiektów.
Ciekawa Krakowa Klaudia pozdrawia